Technologia

Rzecznik Praw Kibica chce się spotkać z Prezydentem

Ustanowiony niedawno społeczny Rzecznik Praw Kibica wystosował do Prezydenta Bronisława Komorowskiego list z prośbą o spotkanie. Celem spotkania ma być przedstawienie Prezydentowi wspólnego stanowiska Rzecznika Praw Kibica oraz członków Konferencji Episkopatu Polski ws. przyjętej ostatnio przez Sejm zmiany ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.Przedłożona do podpisu Prezydenta ustawa wprowadza m.in. tzw. rozprawę odmiejscowioną, penalizuje „zakrycie twarzy” oraz dopuszcza możliwość sprzedaży i spożywania alkoholu podczas imprez masowych.W liście do Prezydenta Rzecznik Praw Kibica pisze, że wszystkie wymienione rozwiązania pozostawiają wątpliwości natury legislacyjnej i aksjologicznej. Według analiz prawników z zespołu Rzecznika Praw Kibica rozprawa odmiejscowiona pozostaje w sprzeczności z zasadą bezpośredniości oraz kontradyktoryjności. Analizy te znajdują także poparcie w opiniach prezentowanych przez prawników z Biura Analiz Sejmowych.Zespół Rzecznika Praw Kibica twierdzi, że uchwalone przepisy nie realizują minimalnych standardów wskazywanych w judykatach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz, że ”prezentowane przez  projektodawców przesłanki

Ustanowiony niedawno społeczny Rzecznik Praw Kibica wystosował do Prezydenta Bronisława Komorowskiego list z prośbą o spotkanie. Celem spotkania ma być przedstawienie Prezydentowi wspólnego stanowiska Rzecznika Praw Kibica oraz członków Konferencji Episkopatu Polski ws. przyjętej ostatnio przez Sejm zmiany ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Przedłożona do podpisu Prezydenta ustawa wprowadza m.in. tzw. rozprawę odmiejscowioną, penalizuje „zakrycie twarzy” oraz dopuszcza możliwość sprzedaży i spożywania alkoholu podczas imprez masowych.

W liście do Prezydenta Rzecznik Praw Kibica pisze, że wszystkie wymienione rozwiązania pozostawiają wątpliwości natury legislacyjnej i aksjologicznej. Według analiz prawników z zespołu Rzecznika Praw Kibica rozprawa odmiejscowiona pozostaje w sprzeczności z zasadą bezpośredniości oraz kontradyktoryjności. Analizy te znajdują także poparcie w opiniach prezentowanych przez prawników z Biura Analiz Sejmowych.

Zespół Rzecznika Praw Kibica twierdzi, że uchwalone przepisy nie realizują minimalnych standardów wskazywanych w judykatach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz, że ”prezentowane przez  projektodawców przesłanki kryminalizacji nie są merytoryczne, lecz w istocie polityczne i stanowią reakcję nie na patologie, lecz na bieżące zapotrzebowanie społeczno-medialne."

Rzecznik Praw Kibica uważa ponad to, że umożliwienie spożywania alkoholu na imprezach masowych może negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa podczas tego rodzaju wydarzeń. Zwraca też uwagę na fakt, że w imprezach masowych uczestniczą dzieci i młodzież, które powinny być możliwie jak najbardziej skutecznie chronione przed skutkami oddziaływania alkoholu (funkcjonująca w polskim prawie ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych).

Fragment listu Rzecznika Praw Kibica do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:

     „Mając na względzie utrzymanie realnego prawa do korzystania z obrońcy dla wszystkich uczestników procesów karnych, zachowanie najwyższej rozwagi i ostrożności w zakresie rozszerzania penalizowanych zachowań, troskę o idee, które kierowały ustawodawcą uchwalającym ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  oraz w obawie o zachowanie spójności systemu prawa w tym zakresie, zwracamy się do Szanownego Pana Prezydenta z prośbą o spotkanie, podczas którego pragnęlibyśmy w pełni przedstawić zgodne stanowisko Rzecznika Praw Kibica oraz członków Konferencji Episkopatu Polski.

A to już wiesz?  Już w sobotę V Kongres Republikański: Demografia. Rodzina. Migracje

     Mamy nadzieję, że Pan Prezydent jako osoba, której bliskie są harcerskie ideały wychowawcze, przychyli się pozytywnie do naszej propozycji.”

Projekt „Rzecznik Praw Kibica” to wspólna inicjatywa Fundacji Republikańskiej i Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa. Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa dokonuje wstępnej selekcji spraw, którymi powinien zająć się zespół Rzecznika. Następnie prawnicy z Fundacji Republikańskiej nieodpłatnie analizują konkretne przypadki i jeśli pojawią się ku temu podstawy, interweniują. Przy pomaganiu kibicom są wykorzystywane takie środki, jak: zażalenia, skargi, wnioski czy apelacje do poszczególnych organów. Zespół Rzecznika Praw Kibica, którym kieruje Przemysław Wipler, Prezes Zarządu Fundacji Republikańskiej, ma na celu ochronę kibiców wyłącznie w zakresie, w jakim łamane są ich prawa.

www.kibicezabezpieczenstwem.pl

zobacz depeszę PAP

Źródło Fundacja Republikańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy