Technologia

Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania

Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania
Warszawa, 24 lipca 2019 INFORMACJA PRASOWA Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania! Małgorzata Ohme radzi, jak dzielić się obowiązkami domowymi Domowe obowiązki

Warszawa, 24 lipca 2019

INFORMACJA PRASOWA

Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania!
Małgorzata Ohme radzi, jak dzielić się obowiązkami domowymi

Domowe obowiązki takie jak gotowanie, sprzątanie czy opieka nad dziećmi zazwyczaj traktowane są jako „kobiece zajęcia”. W praktyce często oznacza to, że nawet jeśli oboje partnerów pracuje zawodowo, to właśnie kobieta w większości przypadków ma dodatkowy etat w postaci troski o dom. Potwierdzają to wyniki badania „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit, w którym ponad połowa kobiet stwierdziła, że na domowe obowiązki poświęca dużo więcej czasu niż partner – Polki poświęcają aż do pięciu godzin dziennie, a mężczyźni jedynie do dwóch . Co ciekawe, przytłoczone zadaniami nie do końca radzą sobie z dzieleniem się nimi z pozostałymi członkami rodziny… Może czasem wystarczy pozwolić sobie pomóc? Jak to zrobić – podpowiada psycholog Małgorzata Ohme.

Nie licz na to, że się domyśli

Utarło się, że troska o dom zazwyczaj jest na barkach kobiet. Sprzątamy, pierzemy, gotujemy i zajmujemy się dziećmi. Wielu z nas wydaje się, że ogarniemy wszystko lepiej, szybciej i dokładniej – po prostu nauczyłyśmy się, że schludny dom to nasza, kobieca odpowiedzialność. Ale czy na pewno? Czasem może warto odpuścić, pozwolić sobie pomóc? Podzielenie się zadaniami z partnerem czy z dziećmi to sposób, by dać sobie chwilę wytchnienia i zaangażować resztę domowników do codziennych aktywności. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli nie porozmawiamy z partnerem szczerze, to on sam może się nie domyślić, że należy wstawić pranie czy odkurzyć podłogi. Szczególnie, jeśli do tej pory, to my zajmowałyśmy się wszystkim. Jak to zazwyczaj wygląda?

On siedzi, ogląda coś w telewizji albo sprawdza na komputerze, a ona pełna złości tłucze garnkami w kuchni, ostentacyjnie przechodzi z brudnym ubraniami obok niego, albo trzaska drzwiami wychodząc po zakupy. Dlaczego? Bo wkurza ją, że on siedzi na tej kanapie, a ona znowu ma do ogarnięcia tysiąc rzeczy. Znacie to? A czy wiecie, że komunikacja w związku jest ważniejsza niż miłość? Bez rozmów nie da się wspólnie szczęśliwie żyć. Jeśli mu nie powiesz, czego od niego wymagasz, on się nie domyśli. Naprawdę – komentuje psycholog Małgorzata Ohme.

A to już wiesz?  Zgłaszanie wielu incydentów tego samego rodzaju to zaproszenie do kontroli

Jak wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit, z punktu widzenia kobiet większość prac związanych ze sprzątaniem i gotowaniem jest po ich stronie. Partnerzy specjalizują się w pracach naprawczych, remontach, wyrzucają śmieci, pracują w ogrodzie. Współdzielone są zakupy i opieka nad dziećmi1. Ale nie oszukujmy się, większość „męskich zajęć” (takich jak remont czy koszenie trawy) zdarza się raczej sporadycznie, a zmywać i gotować trzeba codziennie. Żeby jednak pozwolić sobie pomóc, musimy najpierw nauczyć się delegowania obowiązków. Może partner nie poskłada prania tak dobrze jak my byśmy to zrobiły… ale czy to ma aż takie znaczenie? Dajmy mu szansę.

Naucz się delegować obowiązki

Często jesteśmy przekonane, że to my wszystko zrobimy najlepiej. Właśnie dlatego mamy problem z delegowaniem obowiązków. Ileż to razy słyszałam od przyjaciółek: „Jak on ma sprzątnąć łazienkę, a ja po nim poprawiać, to mi się odechciewa”. Dlaczego pielęgnujemy w sobie przekonanie, że jak tylko my coś zrobimy, będzie to wykonane idealnie? Musi takie być? Nie można mu powiedzieć: „Kochanie, jak już sprzątasz po obiedzie, umyj też kuchenkę, bo później się wkurzam, że muszę ją i tak szorować”. On to zrobi, uwierz – metoda wypróbowana – radzi Małgorzata Ohme. Ustalcie wspólnie podział obowiązków, usiądźcie z tygodniowym grafikiem. „W poniedziałek nie zdążę zrobić zakupów, bo mam spotkanie w pracy”, „Okej, ja zrobię, ale nie dam rady odebrać w środę dzieci z zajęć”, „Nie ma sprawy, ja to zrobię”, „W tym tygodniu ty pilnujesz prania, pamiętasz?”. Zobaczcie, to naprawdę nie jest trudne, a jak zaangażujecie jeszcze w prace domowe dzieci, okaże się, że macie mnóstwo czasu dla siebie – komentuje Małgorzata Ohme.

Okazuje się, że dzieląc obowiązki pomiędzy domowników możemy zyskać naprawdę dużo czasu, a przy tym spędzić chwile wspólnie z rodziną. Nawet dzieci mogą się wykazać i już od najmłodszych lat uczyć się dbania o porządek czy pomagania w kuchni – jak wynika z raportu, najczęściej pomagają wtedy, gdy się je o to poprosi1. To działa!

A to już wiesz?  Smaki, które pamiętasz z dzieciństwa

Pozwól dzieciom z tobą gotować, niech dbają o porządek w swoim pokoju, niech mają, w zależności od wieku, swoją listę obowiązków i świadomość za co są odpowiedzialne. Czasami wystarczy zacząć od tego, by po posiłku odstawiły swój talerz do zlewu, by pomogły w nakrywaniu do stołu, starły kurze. I nie mówię tu tylko o dziewczynkach, obowiązki domowe nie powinny mieć płci, pamiętajmy o tym wychowując swoich synów – puentuje Małgorzata Ohme.

Jak widać, delegowanie zadań nie jest takie trudne, a może przynieść naprawdę wiele korzyści. Marka Indesit, w ramach prowadzonej kampanii, zachęca do realizowania idei #DoItTogether, czyli do wspólnego wykonywania obowiązków. Tym samym zaoszczędzony czas będziemy mogli poświęcać bliskim, a już samo realizowanie zadań traktować jako okazję do bycia razem.

O marce Indesit
Marka Indesit (wchodzącą w skład Whirlpool Group) obecna jest w Polsce od 1992 roku i jest jednym z liderów w swojej branży. Indesit proponuje sprzęty gospodarstwa domowego, które ułatwiają codzienne życie poprzez zrozumienie i przewidywanie potrzeb konsumentów. Innowacyjne urządzenia marki Indesit, dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom technologicznym, pozwalają na wykonywanie domowych, codziennych obowiązków w szybki i wydajny sposób.
Sprzęty marki ułatwiają swoim użytkownikom życie i pozwalają w pełni cieszyć się wolnym czasem. Indesit swoje produkty kieruje głównie do aktywnych ludzi, którzy potrzebują efektywnych i szybkich rozwiązań. W ten sposób powstała np. pralka Innex, w której za pomocą jednego przycisku w ciągu 2 sekund możemy nastawić codzienny program do bawełny i syntetyków.
Z myślą o wygodzie osób, które dbają o zdrową dietę powstały chłodziarko–zamrażarki z linii eXtra wyposażone w pojemnik Flexi Use Box. Wypełniony owocami i warzywami pojemnik, umieszczony na górnym poziomie lodówki, utrzymuje idealną dla nich temperaturę ok. 5°C, dzięki udoskonalonemu systemowi termodynamicznemu. Ponieważ lodówki Indesit eXtra mają także standardową szufladę na warzywa, w ten sposób zyskujemy dwa razy więcej miejsca na przechowywanie zdrowej żywności.
Marka dba także o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Dlatego na drzwiach zamrażarki Indesit umieszczony został Black Out Sensor – czujnik, który w razie awarii zasilania informuje, czy żywność można jeszcze wykorzystać, czy należy ją wyrzucić, ponieważ mogło dojść do rozmrożenia produktów. Co więcej zamrażalnik jest wielofunkcyjną komorą, w której znajdują się 3 pojemniki – jeśli potrzebujemy więcej miejsca, wówczas można wyjąć 2 szuflady i półkę między nimi – wtedy przestrzeń w zamrażalniku zwiększy się aż o 38%.
Sprzęty marki Indesit zapewniają wygodę ich użytkowania. W związku z tym np. zmywarki marki Indesit zostały wyposażone w Program Extra. Wystarczy wyciągnąć górny kosz i włączyć program, aby umyć naczynia o wysokości do 53cm. Natomiast specjalna konstrukcja drzwi piekarnika w kuchniach wolnostojących, umożliwia ich łatwe czyszczenie bez użycia żadnych narzędzi.
Marka Indesit od 1999 stale rozbudowuje strefę produkcyjną, która aktualnie obejmuje pięć zakładów – fabryka kuchenek i lodówek w Łodzi oraz fabryka pralek i zmywarek w Radomsku. Łączna suma inwestycji w Polsce to ponad 250 mln euro. W strukturach firmy w Polsce zatrudnionych jest 3500 osób.
Więcej informacji na stronie www.indesit.pl

A to już wiesz?  Jak zabezpieczyć środowisko pracy zdalnej? 7 rad dla pracowników

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy