Technologia

Lista 100 najbardziej wpływowych Polaków WPROST

Lista 100 najbardziej wpływowych Polaków WPROST
Niektórzy nas wzbogacają, inni ogłupiają. Wpływają na zawartość naszych portfeli i jakość naszych dróg. Na naszą wiedzę o świecie, nasze gusta, a czasem na nasze poczucie dumy. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST - Lista 100 najbardziej wpływowych Polaków.Ponadto we WPROST – nocna zmiana w Prawie i Sprawiedliwości, kto pójdzie w Marszu Niepodległości, twarde lądowanie i lotnicza mitologia, Europa i greckie piwo oraz Kościół i teatr w rozmowie Piotra Najsztuba z… Jerzym Stuhrem. Nie jest to ranking polityków. Nie jest to lista ludzi na najważniejszych stanowiskach. Nie jest to w związku z tym lista ludzie podejmujących najważniejsze decyzje – tak zapowiada redaktor naczelny WPROST, Tomasz Lis. Na Listę 100 najbardziej wpływowych Polaków WPROST trafili zarówno ci, którzy wywierają na Polaków wpływ pozytywny, jak i ci, którzy wywierają wpływ, według redakcji, negatywny.A na liście – 100 nazwisk. Bez numerów, bo to nie ranking. Ale listę otwiera premier Donald

Niektórzy nas wzbogacają, inni ogłupiają. Wpływają na zawartość naszych portfeli i jakość naszych dróg. Na naszą wiedzę o świecie, nasze gusta, a czasem na nasze poczucie dumy. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST - Lista 100 najbardziej wpływowych Polaków.

Ponadto we WPROST – nocna zmiana w Prawie i Sprawiedliwości, kto pójdzie w Marszu Niepodległości, twarde lądowanie i lotnicza mitologia, Europa i greckie piwo oraz Kościół i teatr w rozmowie Piotra Najsztuba z… Jerzym Stuhrem

Nie jest to ranking polityków. Nie jest to lista ludzi na najważniejszych stanowiskach. Nie jest to w związku z tym lista ludzie podejmujących najważniejsze decyzje – tak zapowiada redaktor naczelny WPROST, Tomasz Lis. Na Listę 100 najbardziej wpływowych Polaków WPROST trafili zarówno ci, którzy wywierają na Polaków wpływ pozytywny, jak i ci, którzy wywierają wpływ, według redakcji, negatywny.

A na liście – 100 nazwisk. Bez numerów, bo to nie ranking. Ale listę otwiera premier Donald Tusk. Bo: jest pierwszym premierem, który w cuglach wygrał wybory i przedłużył swą władzę. Bo: jego partia nie ma dziś w Polsce godnego siebie przeciwnika, a on sam nie ma w szeregach swej partii godnego siebie przeciwnika. Bo jest jedynym politykiem w Polsce, który co do centymetra rozszyfrował, czego Polacy oczekują od polityki i konsekwentnie im tego dostarcza. Kto jeszcze wywiera wpływ na naszą rzeczywistość, czyje decyzje odczuwamy na własnej skórze i w kieszeni, czyje słowa budzą nasze emocje, kto zajmuje pozostałe 99 miejsc na Liście 100 najbardziej wpływowych Polaków WPROST – o tym w najnowszym wydaniu tygodnika.

Emocje wśród części Polaków na pewno budzą bohaterowie najnowszych wydarzeń na polskiej scenie politycznej. W piątek wieczorem Prawo i Sprawiedliwość wykluczyło ze swoich szeregów Zbigniewa Ziobrę, Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego. Za wyrzuceniem ziobrystów podczas posiedzenia komitetu politycznego PiS opowiedziało się 22 z 26 posłów. Głosowanie jest tajne, ale wiadomo, kto się wyłamał: oczywiście Ziobro i Kurski oraz dwójka ich współpracowników, Beata Kempa z Arkadiuszem Mularczykiem. Czy za Ziobrą szeregi PiS opuszczą kolejni posłowie, którzy nie godzą się z obecną wizją tej partii? My wiemy, którzy posłowie rozważają wyjście ze Zbyszkiem i intensywnie nad nimi pracujemy. Z czasem będą się wykruszać – mówi jeden z polityków PiS. Nocna zmiana – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

A to już wiesz?  Smaki, które pamiętasz z dzieciństwa

Kilka niewątpliwie wpływowych osób znalazło się w komitecie tegorocznego Marszu Niepodległości. Na plakacie reklamującym Marsz - powstaniec listopadowy, żołnierz września, łączniczka z powstania warszawskiego i rycerz spod Grunwaldu. A na pierwszym planie - para młodych ludzi w korporacyjnych mundurkach. Hasło: „Czas bohaterów! Jutro należy do nas!”. Pięć lat temu pierwszy Marsz Niepodległości odbywał się niemal konspiracyjnie. Dzisiaj Marsz ma swój komitet honorowy, a jeden z opiniotwórczych dzienników od wielu dni konsekwentnie tworzy obraz ogólnonarodowej patriotycznej imprezy, na którą czyhają lewicowe ekstremizmy. Pisze o tym dziennikarz, który przed laty był jednym z liderów poznańskiej Radykalnej Akcji Antykomunistycznej. Jego wygoleni na łyso koledzy, ubrani w glany i zaopatrzeni w pałki, zasłynęli wówczas napadami na lokale okupowane przez lewicową młodzież. O tym, kto pójdzie w Marszu Niepodległości i jakie są korzenie polskich organizacji narodowych pisze we WPROST Rafał Kalukin.

Śledząc doniesienia medialne ostatniego tygodnia, można odnieść wrażenie, że jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce jest kapitan Tadeusz Wrona. Pilot lotu 016, który we wtorek mimo awarii podwozia bezpiecznie wylądował na Okęciu Boeingiem 767. Od czasu tego lądowania z najbliższą rodziną widuje się w telewizjach śniadaniowych. W środę odbywa pierwszą konferencję prasową. Przed kamerami jest spięty. Nigdy wcześniej nie udzielał wywiadu. Ale szybko się wprawia – po dwóch dniach już pozwala sobie na żarty, w telewizji siedzi w rozpiętej marynarce. Kapitana Wronę wessał mit bohatera. Ale mit kontrolują też linie lotnicze LOT. Wypadek boeinga zamieniły w telenowelę i sprawną akcję promocyjną. W świat idzie przekaz: Wrona to my, Wrona to LOT. Na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST – jaki jest najnowszy polski bohater narodowy i dlaczego nowy mit może być dla LOT kłopotem.

Kłopot ma także Europa. Musi wypić greckie piwo, które po części sama nawarzyła. Europa musi ratować Grecję i wspierać prywatne banki, bo inaczej posypie się cały rynek finansowy i zaczną bankrutować kolejne kraje – tłumaczy na łamach WPROST Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. W rozmowie z Ryszardem Holzerem Petru tłumaczy przyczyny greckiego kryzysu. W Polsce mamy przeregulowane prawo gospodarcze, ale to małe piwo w porównaniu z Grecją, gdzie ok. 140 zawodów jest reglamentowanych. Żeby jeździć ciężarówką, trzeba uzyskać akceptację związku kierowców i wpłacić duży depozyt. (…) W efekcie np. przewóz towaru grecką ciężarówką z Salonik do Aten jest droższy niż przewóz polskim tirem z Warszawy do Aten – mówi. Wyjaśnia też meandry europejskiego planu pomocowego oraz wskazuje jego słabości.

A to już wiesz?  WPROST: Kora oskarża Kościół. Tajemnice zabójstwa generała Papały

W nowym WPROST także jedna z najbardziej wpływowych postaci polskiej sceny. Tym razem Piotr Najsztub pyta… Jerzego Stuhra. W filmie „Habemus Papam” Stuhr gra papieskiego rzecznika prasowego. Na łamach WPROST tłumaczy, co ma wspólnego aktorstwo z papiestwem, a teatr z Kościołem. Dziś ważna jest jakaś wiwisekcja, jakieś obnażenie się, jakieś perwersyjne, jak mówił Gombrowicz, ciamkanie się w sobie – mówi ten jeden z najlepszych polskich aktorów. Pytany, czy czuje się reliktem minionej epoki, odpowiada, że tak by się poczuł, gdyby nie to, że pod teatrem Polonia od piątej rano ludzie stoją w kolejkach po bilety. Rozmowa z Jerzym Stuhrem – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Nowy WPROST w kioskach od poniedziałku, 7 listopada 2011 r. E-wydanie tygodnika – w sobotę o północy. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). WPROST jest również dostępne w wydaniu na tablety i smartfony w App Store oraz na Android Market. Szczegóły - na www.wprost24.pl. Lista 100 najbardziej wpływowych Polaków WPROST będzie dostępna na www.wprost24.pl od poniedziałku, 7 listopada.

Najnowszy numer tygodnika WPROST z Listą 100 najbardziej wpływowych Polaków jest wspierany kampanią reklamową na antenie Radia Zet, RMF FM oraz Programu III Polskiego Radia oraz w dziennikach Polska The Times, Dziennik Gazeta Prawna i Puls Biznesu, a także w serwisach WP.pl, Onet, Forsal.pl, Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl oraz w serwisach wydawanych przez PMPG. Za planowanie kampanii i zakup mediów oraz za kreacje odpowiada AWR Wprost.   

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Tygodnik WPROST jest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce.

A to już wiesz?  Aby być bliżej
Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy