Badania

Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt!

Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt!
16.12.2016 Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt! Mobilne urządzenia, dostępność Internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i

16.12.2016

Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt!

Mobilne urządzenia, dostępność Internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i celebrowania świąt. Wyniki badania pokazują, iż w dzisiejszych czasach bez wirtualnego świata nie potrafimy przygotować się do świętowania Bożego Narodzenia w realnym życiu.

Ponad 90% z 4162 respondentów badania „Jak współczesne technologie zmieniają świąteczne zwyczaje Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń przyznało, iż aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w przygotowaniu do Bożego Narodzenia. Urządzenia mobilne wpisują się w nasze życie porównywalnie do korzystania z elektryczności czy samochodu, dla coraz większej ilości osób szczególnie młodych, są głównym narzędziem codziennego użytku. Nic więc dziwnego, że również 19% zapytanych deklaruje, że urządzenia mobilne są wręcz niezastąpione i bez nich nie byłoby świąt, a dla 37% respondentów często przydają się w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia.

Najczęściej są pomocne w wyszukiwaniu przepisów kulinarnych (27%), inspiracji na ozdoby świąteczne i dekoracje domu (24%), a także do wyszukiwania życzeń świątecznych i kolęd (20%) oraz do ściągania muzyki i przydatnych w okresie świątecznym aplikacji (5%)

Jak wynika z badania 97% Polaków obdarowuje swoich bliskich świątecznymi prezentami i na podarunki wydajemy najwięcej pieniędzy ze świątecznego budżetu, w tym wypadku również poszukujemy inspiracji prezentowych wirtualnie. Ponad 40% respondentów czerpie pomysły właśnie z Internetu.

Wraz z pokoleniem Millenium zmieniają się również rodzaje podarowywanych prezentów. Popularną alternatywą stają się prezenty w formie przeżyć. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń, 37% respondentów uważa, że prezenty w formie emocji to dobry pomysł, a 28% postrzega je jako szansę na podarowanie bliskiej osobie niezapomnianych wrażeń. Z kolei 24 % zapytanych osób deklaruje, iż chętnie podarowałoby taki upominek, aby oryginalnie zaskoczyć bliskich.

Coraz częściej zamiast tradycyjnego materialnego upominku wręczamy oryginalny prezent w postaci przeżycia, który pamięta się na długo. Jest to spowodowane współczesnym stylem życia, zmianą pokolenia oraz chęcią doświadczenia czegoś nowego. Chcemy przeżywać przygody z nutką adrenaliny, dlatego coraz częściej decydujemy się podarować również bliskiej osobie na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, wizytę w Escape room czy przejażdżkę Ferrari. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

A to już wiesz?  Blisko połowa dzieci spędza z telefonem ponad 3 godziny

Media społecznościowe zdominowały również same święta. Ponieważ pozwalają być w stałym kontakcie ze znajomymi i mieć natychmiastowy dostęp do informacji coraz częściej zamiast przeżywać czas z rodziną dokumentujemy przebieg świąt udostępniając informacje przyjaciołom. Jesteśmy z bliskimi, siedzimy przy jednym stole, ale jednocześnie jesteśmy w innej rzeczywistości, którą zapewniają nam smartfony. Jak wynika z badania serwisu, na portalach społecznościowych nie tylko relacjonujemy przebieg świąt, ale również za ich pośrednictwem składamy sobie życzenia – 27% wskazań. Dopiero na drugim miejscu pojawiają się życzenia osobiste, a następnie telefoniczne i sms-owe.

Coraz więcej osób spędza święta poza granicami kraju ponieważ zmieniły się również możliwości wyjazdowe, zarówno turystyczne jak i zarobkowe. W tym wypadku znowu z pomocą przychodzą nam mobilne urządzenia. Z rodziną przebywającą poza granicami naszego kraju, kontaktujemy się głównie za pomocą Facebooka – 37% wskazań oraz Skype’a 25% wskazań. Do kontaktu telefonicznego celem złożenia życzeń świątecznych rodzinie spoza Polski przyznaje się tylko 7% respondentów.

Wyniki badanie zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń pokazują, iż w dobie Internetu i wszechobecnych technologii, przygotowanie i przebieg świąt zostały zdominowane przez urządzenia mobilne i media społecznościowe. W natłoku reklam i komercjalizacji Bożego Narodzenia, szukamy jednak pomysłów na oryginalne prezenty dla bliskich i coraz częściej sięgamy po prezenty niematerialne w postaci przeżyć. Paradoksalnie zamawiając je chętnie za pośrednictwem serwisów internetowych.

* źródło: Badanie „Jak współczesne technologie zmieniają zwyczaje świąteczne Polaków” zostało zrealizowane na próbie 4162 respondentów w formie sondy online przez serwis Prezentmarzeń w listopadzie 2016

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy