Wiadomości branżowe

Polskie bociany widziane w Sudanie

Polskie bociany widziane w Sudanie
Po raz drugi energetycy rozpoczęli obrączkowanie bocianów. Dzisiaj w Bielkówku pod Gdańskiem ruszyła druga edycja projektu „Energetyczni obrączkarze", którego celem jest  ochrona bociana białego. Ptaki zaobrączkowane przez pracowników ENERGI w ubiegłym roku zostały zauważone m.in. w Sudanie.Pracownicy Grupy ENERGA od lat angażują się w ochronę polskich bocianów, które często gnieżdżą się na słupach elektroenergetycznych. Co roku pracownicy ENERGI montują i remontują kilkaset specjalnych platform pod gniazda, które niwelują zagrożenie dla tych ptaków i chronią ich pisklęta.- Projekt obrączkowania bocianów przez energetyków to absolutnie nowatorskie podejście, nie tylko w Polsce, ale na świecie - mówi Krzysztof Konieczny, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro Natura". - Od kiedy bociany przeniosły się na słupy energetyczne, ornitolodzy stracili dostęp do gniazd. Dostęp do nich mają energetycy. Którzy posiadają ponadto  odpowiednie doświadczenie oraz uprawnienia do pracy na wysokości. W ubiegłym roku w ramach projektu „Energetyczni obrączkarze" specjalnie
Po raz drugi energetycy rozpoczęli obrączkowanie bocianów. Dzisiaj w Bielkówku pod Gdańskiem ruszyła druga edycja projektu „Energetyczni obrączkarze", którego celem jest  ochrona bociana białego. Ptaki zaobrączkowane przez pracowników ENERGI w ubiegłym roku zostały zauważone m.in. w Sudanie.Pracownicy Grupy ENERGA od lat angażują się w ochronę polskich bocianów, które często gnieżdżą się na słupach elektroenergetycznych. Co roku pracownicy ENERGI montują i remontują kilkaset specjalnych platform pod gniazda, które niwelują zagrożenie dla tych ptaków i chronią ich pisklęta.- Projekt obrączkowania bocianów przez energetyków to absolutnie nowatorskie podejście, nie tylko w Polsce, ale na świecie - mówi Krzysztof Konieczny, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro Natura". - Od kiedy bociany przeniosły się na słupy energetyczne, ornitolodzy stracili dostęp do gniazd. Dostęp do nich mają energetycy. Którzy posiadają ponadto  odpowiednie doświadczenie oraz uprawnienia do pracy na wysokości. W ubiegłym roku w ramach projektu „Energetyczni obrączkarze" specjalnie przeszkoleni pracownicy ENERGI razem z przyrodnikami z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" rozpoczęli znakowanie piskląt na terenie północnej Polski. Projekt okazał się sukcesem dzięki zaangażowaniu energetyków. Rekordzista - Tomasz Królak, pracownik ENERGI z Brodnicy - oznakował ponad 100 ptaków, także inni energetycy zgłaszali się do ekologów po dodatkowe obrączki. - Choć był to rodzaj pilotażu i dopiero zbieraliśmy doświadczenia, udało się zaobrączkować tysiąc młodych bocianów - mówi Krzysztof Konieczny. - Są już pierwsze efekty naszej pracy - otrzymaliśmy sygnały o zauważeniu naszych ptaków z Rumunii, a nawet z Sudanu.W rozpoczętej właśnie tegorocznej edycji projektu roku przeszkolonych zostanie ponad 20 energetyków. W tym roku ekipa ENERGI zamierza zaobrączkować 1500 piskląt, jednak - jak alarmują ornitolodzy - wykonanie tego planu może być trudne, gdyż  z powodu chłodu i silnych opadów deszczu młodych ptaków jest w tym roku mniej.Cały projekt zakłada zaobrączkowanie około 5 tysięcy piskląt do końca 2012 r. oraz odczytywanie znakowania podczas powrotów bocianów do Polski.
A to już wiesz?  Jak łatwo zaprojektować ognioodporny dom
Celem znakowania piskląt jest umożliwienie śledzenie losów bocianów po opuszczeniu gniazd na trasach ich wędrówek po Europie i Afryce. Zdobyte w ten sposób informacje pomagają w ochronie tych ptaków, pozwalają lepiej poznać zagrożenia, na które narażone są te ptaki w środowisku zmienianym przez człowieka.Bociany przystosowują się do zmian krajobrazu. Choć na przykład w Hiszpanii nadal zamieszkują półki skalne na niedostępnych urwiskach, w Europie środkowej od dawna przyzwyczaiły się do gniazdowych w pobliżu ludzi. Pierwotnie budowały gniazda na drzewach, aby wraz z rozwojem ludzkich siedzib przenieść się na dachy domostw, a obecnie najchętniej wykorzystują słupy energetyczne - w Polsce gniazda na nich zakłada ok. 75 proc. ptaków, podobnie jest np. na Węgrzech.ENERGA i energetycy dla przyrody"Energetyczni obrączkarze" to kolejna wspólna inicjatywa PTPP "pro Natura" oraz Grupy ENERGA. Od listopada 2008 r. działa "Fundusz dla Przyrody" http://www.FunduszdlaPrzyrody.pl) - pierwsza w Polsce inicjatywa podjęta wspólnie przez organizację społeczną i firmę w celu dystrybucji środków na rzecz projektów z zakresu czynnej ochrony przyrody. Dzięki finansowemu zaangażowaniu Grupy Energa, realizowanych jest 7 projektów z zakresu bezpośredniej ochrony cennych gatunków (zalotka większa, wierzba lapońska, szachownica kostkowata) i siedlisk przyrodniczych (torfowisko "Ciesacin", Wyspa Sobieszewska, zimowiska nietoperzy w Śmiadowie koło Szczecinka, wyspy Nysy Kłodzkiej).***Grupa ENERGA (www.energa.pl) jest polską grupą energetyczną, której głównymi obszarami działalności są: wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej. ENERGA obsługuje 2,5 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm. Dzięki aż 45 elektrowniom wodnym i ponad stu wiatrakom przyłączonym do sieci, z 30-procentowym udziałem w rynku, Grupa ENERGA jest krajowym liderem w produkcji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Troska o otaczające nas środowisko naturalne poprzez edukację ekologiczną oraz proekologiczne działania i inwestycje to jedna z promowanych wartości wspólnej marki Grupy ENERGA.
A to już wiesz?  Menedżerowie doceniają markę ENERGA
Zdjęcia na stronie http://media.energa.pl/PressOffice/PressKit.657.po?category_id=2162
Źródło Grupa ENERGA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy