Wiadomości branżowe

Motocyklisto, bądź wzorowym kierowcą!

Większość użytkowników dróg postrzega motocyklistów jako dawców organów, nieodpowiedzialnych i nierozsądnych. Czy słusznie? Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem?Motocykliści na polskich drogachW roku 2014 zwiększyła się ilość zdarzeń z udziałem motocyklistów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że kierujących motocyklami wciąż przebywa, a to przekłada się na statystyki.Według Komendy Głównej Policji w roku 2014 w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się liczba sprawców wypadków w kategorii kierujący motocyklami (1023 osoby w 2014 r. do 967 osób w 2013 r.). Ogółem w 2014 r. motocykliści uczestniczyli w 2 378 wypadkach drogowych, w których zginęło 261 osób, a 2 495 zostało rannych. Wśród ofiar większość stanowili kierujący motocyklami – 230 zabitych i 1 964 ranne oraz ich pasażerowie - 7 zabitych i 269 rannych.W porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się liczba ofiar (motocyklistów) - zabitych o 12 (-5,0%), zaś zwiększyła się liczba rannych o 156 (+8,6%). Motocykliści byli sprawcami 1 023 wypadków, w których

Większość użytkowników dróg postrzega motocyklistów jako dawców organów, nieodpowiedzialnych i nierozsądnych. Czy słusznie? Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem?

Motocykliści na polskich drogach

W roku 2014 zwiększyła się ilość zdarzeń z udziałem motocyklistów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że kierujących motocyklami wciąż przebywa, a to przekłada się na statystyki.

Według Komendy Głównej Policji w roku 2014 w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się liczba sprawców wypadków w kategorii kierujący motocyklami (1023 osoby w 2014 r. do 967 osób w 2013 r.). Ogółem w 2014 r. motocykliści uczestniczyli w 2 378 wypadkach drogowych, w których zginęło 261 osób, a 2 495 zostało rannych. Wśród ofiar większość stanowili kierujący motocyklami ? 230 zabitych i 1 964 ranne oraz ich pasażerowie – 7 zabitych i 269 rannych.

W porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się liczba ofiar (motocyklistów) – zabitych o 12 (-5,0%), zaś zwiększyła się liczba rannych o 156 (+8,6%). Motocykliści byli sprawcami 1 023 wypadków, w których zginęło 151 osób, a 1 061 zostało rannych. W porównaniu do roku ubiegłego jest to więcej o 56 wypadków (+5,8%), więcej osób zabitych o 5 (+3,4%) i więcej osób rannych o 103 (+10,8%).

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów było: nie dostosowanie prędkości do warunków (574 wypadki), nieprawidłowe wyprzedzanie (156), niezachowanie bezpiecznej odległości (100), nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu (50).

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów

Przyczyny

Wypadki

Zabici

Ranni

2013

2014

2013

2014

2013

2014

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

565

574

100

101

527

560

Nieprawidłowe wyprzedzanie

141

156

18

25

150

172

Nie zachowanie bezpiecznej odległości

87

100

4

6

93

106

Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu

49

5

6

2

53

64

Nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego

33

31

6

7

38

34

Nieprawidłowe wymijanie

16

18

5

3

16

17

Jazda po niewłaściwej stronie drogi

10

16

4

2

7

22

Nieprawidłowe skręcanie

15

9

1

17

11

A to już wiesz?  Nowy zarząd Koncernu Energetycznego ENERGA SA

Źródło: raport Komendy Głównej Policji

 

Jazda motocyklem a bezpieczeństwo

Jazda motocyklem wielu osobom wydaje się bardzo niebezpieczna, dużo bardziej niż samochodem. Prawdą jest, że kierujący samochodami są mniej narażeni na urazy, bo bardziej osłonięci. Jednak jazda motocyklem, jeśli zastosować się do kilku prostych zasad, również może być bezpieczna.

Bądź wypoczęty

Jazda na jednośladzie wymaga całkowitego skupienia i koncentracji, a także dobrej kondycji fizycznej. Nie prowadź pojazdu, gdy czujesz się zmęczony. Senność jest jedną z częstszych przyczyn wypadków drogowych (555 wypadków w 2014 roku według KGP). Pamiętaj, że może być ona spowodowana nie tylko zbyt długim kierowaniem pojazdem czy późna porą, ale także skutkiem zażywania niektórych leków. Dlatego zawsze zanim wsiądziesz na motocykl, uważnie przeczytaj ulotkę od zażytego niedawno medykamentu.

Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu i utrzymaniu poziomu energii. Pij dużo i jedz odżywcze produkty, zwłaszcza w czasie długiej podróży. Rób też regularne przerwy. Kilka prostych ćwiczeń rozciagajacych i rozluźniajacych też nie zawadzi.

Używkom powiedz 'nie’!

Wydaje się to oczywiste, ale dla porządku przypominamy – przed prowadzeniem motocykla nie zażywaj narkotyków i nie pij alkoholu, bo to pogarsza koncentrację i może powodować nadmierną senność lub pobudzenie.

Ubierz się odpowiednio

Podczas jazdy motocyklem jesteś narażony na wiatr, deszcz, grad. Ubieraj się stosownie do pogody. Pamiętaj, by ciało było osłonięte, nawet wtedy, gdy jest ciepło – uchroni cię to przed oparzeniami słonecznymi i otarciami w razie wypadku.

Sprawdź swój motocykl

Zanim ruszysz, sprawdź koniecznie sprzęgło i hamulce. Warto też ustawić za każdym razem lusterka. Jeśli wsiadasz na nieznany ci wcześniej motocykl (np. pożyczony od kolegi), zrób sobie krótką jazdę próbną, podczas której zapoznasz się z maszyną.

Niezwykle istotna jest sprawność mechaniczna motoru. Każdy nie działający element zwiększa ryzyko wypadku, a ze sterowaniem nie do końca sprawną maszyną nawet dobry, rozważny kierowca będzie miał problem. Nie zapominaj o dobrych oponach, które zapewnią nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo jazdy. – Motocykliści kupujący opony są bardzo świadomymi klientami – mówi Robert Uniżycki, Koordynator sprzedaży opon motocyklowych w Oponeo.pl. –  Zazwyczaj doskonale wiedzą, jaki produkt najlepiej spełni ich oczekiwania, interesuje ich konkretny model opon. Zdając sobie sprawę z tego, że dobra przyczepność na drodze jest kluczem do bezpiecznej jazdy, zdecydowana większość decyduje się na produkty klasy High Performance – twierdzi ekspert. Wśród najlepszych opon motocyklowych wymieniane są Metzeler Sportec M7 RR, Michelin Pilot Power 3, Pirelli Diablo Rosso Corsa czy Bridgestone S20 EVO. Ważne jest, by opony dobrać odpowiednio do swoich potrzeb – do dynamicznej, sportowej jazdy najbardziej się nadają opony miękkie, wieloskładnikowe, ukierunkowane typowo na zapewnienie najwyższego poziomu przyczepności, natomiast do spokojnej jazdy lepsze będą opony o zrównoważonych osiągach.

A to już wiesz?  MBA i International Management z PG wśród najlepszych w Europie Wschodniej

Przestrzegaj przepisów

Przede wszystkim nie przekraczaj linii ciągłej, używaj kierunkowskazów, zwłaszcza do sygnalizowania zmiany pasa ruchu. Zachowuj bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu i minimum 1 m odstępu od wyprzedzanego rowerzysty lub pieszego.

Co z jazdą pomiędzy samochodami w czasie korku? Tutaj niestety przepisy nie są jasne. Co prawda jazda po linii nie jest zabroniona, ale też nie jest wprost dozwolona. Jest to kwestia interpretacji przepisów. Pamiętaj, że nie możesz dostać mandatu za przeciskanie się pomiędzy samochodami, ponieważ takiej pozycji nie ma w taryfikatorze. Jednakże nie oznacza to, że masz prawo bez żadnych ograniczeń jechać slalomem pomiędzy innymi pojazdami – możesz zostać zatrzymany za wszystko, co mieści się w kategorii 'spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym’  (np. nieustąpienie pierwszeństwa, przekroczenie linii ciągłej, brak sygnalizowania zmiany kierunku jazdy itd).

Niewątpliwie najważniejszym dla bezpieczeństwa elementem jest zachowanie zdrowego rozsądku i bycie spokojnym. Zamiast kłócić się z innymi uczestnikami ruchu, odpuść – nawet jeśli masz rację. Pozwoli to ci uniknąć stresu i cieszyć się jazdą.


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy