Analityka Centra danych Infrastruktura IT

Vertiv uznany globalnym liderem na szybko rozwijającym się rynku chłodzenia centrów danych

Vertiv uznany globalnym liderem na szybko rozwijającym się rynku chłodzenia centrów danych
Firma Vertiv została uznany przez firmę analityczną Omdia największym na świecie producentem rozwiązań do chłodzenia centrów danych. W dokumencie „Data Center Thermal Management Report 2020” stwierdzono, że Vertiv ma 23,5% udziału w światowym rynku – ponad 10% więcej niż jego najbliższy konkurent. Według szacunków Omdia, rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej dla centrów danych ma wzrosnąć z 3,3 mld dolarów w 2020 r. do ponad 4,3 mld dolarów w 2024

Vertiv uznany globalnym liderem na szybko rozwijającym się rynku chłodzenia centrów danych

Przeprowadzone przez Omdia badania pokazują, że coraz częściej stosowane są zrównoważone i innowacyjne technologie wykorzystujące do chłodzenia wodę lodową i układy wyparne, a także systemy chłodzenia cieczą

Piove di Sacco (PD), Włochy [2 grudnia 2020 r.] Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość jej pracy, został uznany przez firmę Omdia największym na świecie producentem rozwiązań do chłodzenia centrów danych. W opublikowanych właśnie wynikach badań podkreślone zostało, że w dziedzinie tej, która podlega ciągłym zmianom i innowacjom, obecnie dominują trzy coraz bardziej efektywne technologie odprowadzania ciepła, takie jak bezpośrednie odparowywanie (Direct Expansion, DX), wykorzystanie wody lodowej oraz wyparne układy chłodzenia (Evaporative Cooling). Ponadto, oczekiwane jest, że nadal będą rozwijane technologie chłodzenia cieczą, ponieważ operatorzy centrów danych poszukują sposobów na dalszą poprawę ich wydajności i poradzenie sobie z coraz bardziej energochłonnymi zadaniami obliczeniowymi.

W opracowanym przez Omdia i opublikowanym pod koniec 2020 r. dokumencie „Data Center Thermal Management Report 2020” (zawiera dane z lat 2018 i 2019) stwierdzono, że Vertiv ma 23,5% udziału w światowym rynku chłodzenia infrastruktury centrów danych – ponad 10% więcej niż jego najbliższy konkurent. Według szacunków Omdia, rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej dla centrów danych ma wzrosnąć z 3,3 mld dolarów w 2020 r. do ponad 4,3 mld dolarów w 2024 r. Vertiv jest również liderem na globalnym rynku chłodzenia kubaturowego – ma w nim 37,5% udziału, o ponad 20% więcej niż kolejny największy dostawca.

Oprócz analizy sytuacji rynkowej, raport dostarcza informacji na temat rozwoju technologii chłodzenia centrów danych. Uznane rozwiązania, takie jak agregaty chłodnicze i systemy chłodzenia kubaturowego, wciąż będą dominować na rynku. Według firmy Omdia, bezpośrednie odparowywanie nadal pozostaje podstawową formą odprowadzania ciepła w centrach danych, ale woda lodowa oraz wyparne układy chłodzenia zyskują na znaczeniu. Ponadto, wciąż rośnie tempo rozwoju dostawców usług chmurowych i kolokacji, co zapewnia dwucyfrowy wzrost sprzedaży central wentylacyjnych (Air Handling Units, AHU).

A to już wiesz?  Jak centra danych mogą przetrwać fale upałów?

Omdia przewiduje również silny wzrost zainteresowania rozwiązaniami zapewniającymi chłodzenie cieczą – zanurzeniowymi, jak też montowanymi bezpośrednio na układach scalonych chłodzonych urządzeń (ich sprzedaż ma podwoić się między 2020 a 2024 rokiem). Do tej zmiany ma się przyczynić się kilka czynników, m.in. rosnące zużycie energii przez procesory i serwery, wzrost ilości danych przetwarzanych w infrastrukturze brzegowej, coraz większa gęstość rozwiązań IT w szafach komputerowych, a także rozszerzone wymogi dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

– Rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej w centrach danych zbliża się do punktu zwrotnego – mówi Lucas Beran, główny analityk Omdia w dziedzinie chmury i centrów danych oraz autor raportu. – Rozwiązania oparte o chłodzenie powietrzem wciąż sprawdzają się, ale ich wydajność jest ograniczona do chłodzenia szaf z maksymalnym obciążeniem na poziomie 10 kW. Na szczęście pojawiają się nowe technologie chłodzenia, produkty i rozwiązania, które sprostają rosnącej gęstości sprzętu IT i umożliwią utrzymanie dynamiki zmian w przedsiębiorstwach aż do 2024 roku.

– Fakt, że niezmiennie jesteśmy liderem w dziedzinie klimatyzacji precyzyjnej dowodzi, że klienci doceniają naszą fachową wiedzę, szerokie portfolio oraz rosnące inwestycje w badania i rozwój technologii chłodzenia – powiedział Giordano Albertazzi, prezes Vertiv na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA). – Systemy klimatyzacji precyzyjnej, które wprowadziliśmy na rynek w 2020 roku, a także nasza plany na przyszłość w zakresie innowacji, zapewnią klientom możliwość osiągania lepszych rezultatów w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju.

W ostatnim czasie Vertiv zaprezentował kilka innowacyjnych systemów klimatyzacji precyzyjnej. W regionie EMEA, do oferty trafiły rozwiązania Vertiv Liebert OFC – rodzina wysoce zaawansowanych agregatów wody lodowej z bezolejowymi sprężarkami odśrodkowymi turbocor, opracowanych we współpracy z firmą Geoclima. Zostały one zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu czynników chłodniczych o niskim współczynniku GWP (takich jak R1234ze) oraz zapewnieniu wysokiej efektywności energetycznej. Ponadto, pełna gama systemów klimatyzacji precyzyjnej montowanych na podłodze została ostatnio przeprojektowana w celu zapewnienia najwyższej wydajności. Zmiany wprowadzono m.in. w serii Vertiv Liebert PDX ze sprężarkami o zmiennej prędkości oraz w serii Vertiv Liebert PCW zapewniającej chłodzenie wodą lodową.

A to już wiesz?  Jak centra danych mogą przetrwać fale upałów?

Oprócz rozwijania własnych produktów, Vertiv współpracuje również z instytucjami branżowymi. Niedawno uzyskał status platynowego członka w Open Compute Project (OCP). Rolą firmy Vertiv w tej organizacji będzie wspieranie inicjatyw na rzecz stosowania chłodzenia cieczą w ramach projektów Advanced Cooling Solutions (ACS) oraz Advanced Cooling Facility (ACF). Celem jest opracowanie wytycznych i najlepszych praktyk w zakresie technologii chłodzenia cieczą układów scalonych oraz całych urządzeń, jak również umożliwienie stosowania tej metody w centrach danych.

Vertiv we własnych badaniach dotyczących technologii chłodzenia także wskazuje na konieczność korzystania z innowacyjnych rozwiązań. W raporcie Data Center 2025: Closer to the Edge podano, że w branży centrów danych zaobserwowano masowe przechodzenie przez dostawców usług kolokacyjnych i operatorów działających w hiperskali na metody funkcjonowania, w których głównym kryterium decyzyjnym jest ekonomika. Jednocześnie wzrosła popularność systemów odprowadzających ciepło bezpośrednio z szaf serwerowych oraz zapewniających chłodzenie cieczą w szafach o dużej gęstości sprzętu, szczególnie stosowanych w projektach o wysokiej wydajności przetwarzania danych (High Performance Computing, HPC). Wśród ponad 800 specjalistów związanych z centrami danych, którzy wzięli udział w badaniu, 42% oczekuje, że w przyszłości wymagania dotyczące chłodzenia będą zaspokajane przez systemy mechaniczne, a 22% twierdzi, że pomoże w tym chłodzenie cieczą i powietrzem z zewnątrz, co prawdopodobnie wynika z coraz częściej obserwowanej obecnie bardzo dużej gęstości szaf.

Więcej informacji na temat najnowszych osiągnięć w zakresie technologii klimatyzacji precyzyjnej będzie można uzyskać podczas konferencji Vertiv Cooling Innovation Forum, która odbędzie się 10 grudnia (link do bezpłatnej rejestracji). Dodatkowe informacje o tym, w jaki sposób Vertiv może pomóc właścicielom i operatorom centrów danych w skalowaniu ich infrastruktury, dostępne są na stronie www.Vertiv.com/SWC.

###
O firmie Vertiv
Vertiv (NYSE: VRT) oferuje rozwiązania z zakresu infrastruktury IT, oprogramowania, analityki, a także szereg usług, które zapewniają nieprzerwane i optymalne działanie kluczowych systemów swoich klientów oraz ich rozwój, wraz ze wzrostem biznesu. Vertiv rozwiązuje najważniejsze wyzwania stojące przed administratorami centrów danych, sieci komunikacyjnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych, za pomocą oferowanych systemów z zakresu zasilania, chłodzenia, infrastruktury informatycznej oraz usług wspierających środowiska chmurowe i brzegowe. Siedziba firmy Vertiv znajduje się w Columbus (Ohio, USA). Firma zatrudnia globalnie około 20 tys. osób i prowadzi działalność w ponad 130 krajach. Dodatkowe informacje oraz nowości i materiały dotyczące Vertiv dostępne są stronie Vertiv.pl.

A to już wiesz?  Vertiv i Green Mountain angażują się w zrównoważony rozwój centrów danych

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy