Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo Teleinf.

Spraw, aby te Święta były bezpieczne!

Spraw, aby te Święta były bezpieczne!
Warszawa,18.12.2018 r. Informacja prasowa Spraw, aby te Święta były bezpieczne! Koniec roku to dla wielu z nas czas intensywnych zakupów i świątecznego szaleństwa. Chcąc sprawić

Warszawa,18.12.2018 r.
Informacja prasowa

Spraw, aby te Święta były bezpieczne!

Koniec roku to dla wielu z nas czas intensywnych zakupów i świątecznego szaleństwa. Chcąc sprawić przyjemność bliskim z otrzymanych prezentów często zapominamy o bezpieczeństwie naszych danych osobowych i pieniędzy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybieranie wymarzonych upominków nie zakończyło się dla nas nieprzyjemną sytuacją i kłopotami? O czym pamiętać wybierając się na zakupy? Podpowiada ekspert firmy ODO 24.

Polscy konsumenci deklarują, że średnio ich wydatki związane ze Świętami wyniosą 719 zł – wynika z cyklicznego Barometru Providenta. W okresie przed Bożym Narodzeniem szczególnie aktywni są złodzieje w centrach handlowych. Podczas ich żniw możemy stracić nie tylko pieniądze, ale również dokumenty zawierające nasze dane osobowe. Zdobyte w taki sposób dokumenty mogą zostać wykorzystane do zaciągnięcia na nasze konto pożyczki, kredytu, wynajęcia mieszkania lub założenia działalności gospodarczej.

Według Raportu o dokumentach InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich tylko w III kwartale 2018 r. próbowano wyłudzić aż 1 504 kredytów na łączną kwotę ponad 120 milionów złotych – mówi Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

Często ofiara śledzona jest przez dłuższy czas, a złodziej wybiera najlepszy moment na atak. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybieranie prezentów nie zakończyło się kradzieżą takich danych jak numer PIN do karty kredytowej, PESEL czy adres zamieszkania? Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych z ODO 24 wskazuje, że jeżeli chcemy ustrzec się przed utratą cennych dla nas informacji powinniśmy pamiętać, aby:

• Nie nosić portfela i telefonu w tylnej kieszeni spodni lub okrycia wierzchniego. Gdy złodziej zauważy, że wkładamy cenne przedmioty do łatwo dostępnych elementów naszego ubioru z pewnością to wykorzysta. Nasz portfel czy telefon to skarbnica cennych informacji. Ich kradzież nie wiąże się tylko z utratą pieniędzy, ale również z narażeniem się na poważne konsekwencje związane z przejęciem naszych danych osobowych. Warto, dlatego szyfrować zawartość telefonu tak, aby w niepowołanych rękach nie umożliwiła dostępu do naszego konta bankowego czy kont społecznościowych.

A to już wiesz?  Cyberprzestępcy sięgają po memy. Kwartalny raport Fortinet

• Zawsze zamykać plecak lub torebkę i trzymać je przed sobą. Z pewnością uchroni nas to od utraty całej ich zawartości i wykorzystania przez złodziei w niezgodnym z prawem celu. W momencie, gdy zorientujemy się, że nasze rzeczy zniknęły, oszust może być już daleko. Nierzadko orientujemy się o utracie dokumentów dopiero po przyjściu do domu lub upływie kilku dni, a w tym czasie ktoś może się pod nas podszyć;

• Nie zostawiać cennych rzeczy w samochodzie i nie przekładać ich z kabiny do bagażnika po zaparkowaniu na parkingu. Okazja czyni złodzieja… Wybicie szyby w aucie i zabranie leżącej na siedzeniu torby zajmuje złodziejowi zaledwie kilka sekund, a my możemy utracić zarówno prywatne, jak i służbowe sprzęty i dokumenty.

Warto również pamiętać o bezpieczeństwie przy korzystaniu z płatności zbliżeniowych. Jak wynika z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2018”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP), za świąteczne zakupy 53% osób zapłaci kartą płatniczą. W złodzieje często korzystają z urządzeń, które bez problemu mogą odczytać znajdujące się tam dane. Co więcej, coraz więcej osób korzysta również z płatności za pomocą telefonu. Dlatego warto zadbać w tych dwóch przypadkach o bezpieczeństwo. Umieścić kartę kredytową lub płatniczą w specjalnym etui blokującym emisję sygnału, a na telefonie wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, takie jak kod dostępu i limity płatności. Rozwiązania te skutecznie uniemożliwią nieautoryzowany odczyt karty oraz danych z telefonu – wskazuje Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.
Pamiętajmy – w ten gorący czas – o rozsądku i nie dajmy się oszukać. Zapewnijmy sobie i swoim bliskim spokojne i radosne Święta.

ODO 24 sp. z o. o. oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Dzięki doświadczonemu zespołowi ekspertów z zakresu m.in. prawa, informatyki, zarządzania kryzysowego oraz ciągłości działania dostarcza organizacjom praktyczne rozwiązania, pozwalające skutecznie zabezpieczyć posiadane zasoby informacyjne.

A to już wiesz?  Na święta pociągiem. Jak nie paść ofiarą złodzieja?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy