Wiadomości branżowe

Jutro poznamy laureatów konkursu na projekt skateparku na Zaspie

Do konkursu studenckiego na koncepcję zagospodarowania skateparku na gdańskiej Zaspie wpłynęło 15 prac. Jury przyznało trzy nagrody oraz wyróżnienia. Zwycięzców poznamy w piątek, 25 czerwca. Zapraszamy o godz. 10.00 do Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej, sala 368 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.Patronat honorowy nad konkursem objął Lech Wałęsa. Prace oceniali przedstawiciele biura byłego prezydenta, władz Wydziału Architektury PG, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Architektury Urzędu Miasta Gdańska, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto. Zadaniem konkursowiczów było stworzenie propozycji zagospodarowania skateparku na gdańskiej Zaspie, zlokalizowanego u zbiegu ulic: Jana Pawła II, Czarny Dwór i Hallera oraz terenu Parku Millenium. Wybór działki został podyktowany faktem, że sąsiaduje ona bezpośrednio z zespołem dróg i ścieżek rowerowych w pasie nadmorskim. Przyciągają one w naturalny sposób wrotkarzy z całego Trójmiasta.Celem konkursu było więc określenie nowego kształtu architektonicznego oraz zasad zagospodarowania skateparku na Zaspie w kontekście rozwoju przestrzennego
Do konkursu studenckiego na koncepcję zagospodarowania skateparku na gdańskiej Zaspie wpłynęło 15 prac. Jury przyznało trzy nagrody oraz wyróżnienia. Zwycięzców poznamy w piątek, 25 czerwca. Zapraszamy o godz. 10.00 do Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej, sala 368 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.Patronat honorowy nad konkursem objął Lech Wałęsa. Prace oceniali przedstawiciele biura byłego prezydenta, władz Wydziału Architektury PG, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Architektury Urzędu Miasta Gdańska, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto. Zadaniem konkursowiczów było stworzenie propozycji zagospodarowania skateparku na gdańskiej Zaspie, zlokalizowanego u zbiegu ulic: Jana Pawła II, Czarny Dwór i Hallera oraz terenu Parku Millenium. Wybór działki został podyktowany faktem, że sąsiaduje ona bezpośrednio z zespołem dróg i ścieżek rowerowych w pasie nadmorskim. Przyciągają one w naturalny sposób wrotkarzy z całego Trójmiasta.Celem konkursu było więc określenie nowego kształtu architektonicznego oraz zasad zagospodarowania skateparku na Zaspie w kontekście rozwoju przestrzennego zarówno tej dzielnicy, jak i rekreacyjnego pasa nadmorskiego w powiązaniu z sąsiedztwem PGE Areny. Czy adeptom architektury się powiodło? – Projekty, które wpłynęły na konkurs cechuje naprawdę wysoki poziom merytoryczny i graficzny – zaznacza dr inż. arch. Tomasz Szymański z Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej na Wydziale Architektury PG, sekretarz konkursu.Młodzi projektanci powinni mieć na uwadze zachowanie parkowo-rekreacyjnego charakteru wyznaczonego terenu. Nadrzędnym kryterium jest przydatność zaproponowanych rozwiązań dla jazdy na wrotkach i deskorolkach, jednak obiekt powinien być uniwersalny i umożliwiać uprawianie innych sportów: tenisa, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej czy lekkiej atletyki. Ma to więc być centrum sportowe i swoiste „miasteczko ruchu”Architekci musieli trzymać się określonych wytycznych dotyczących wyposażenia obiektu. Obiekt powinien być wyposażony m.in.: w boiska do hokeja i do jazdy figurowej, bieżnię, ścieżki rekreacyjne, skateparki – czyli zestaw obiektów do jazdy agresywnej i akrobatycznej. Stakteparki powinny być dostosowane do potrzeb wrotkarzy, deskorolkarzy i użytkowników rowerów akrobatycznych. Nie może zabraknąć też downhilla, czyli stoku do jazdy terenowej i zjazdów.
A to już wiesz?  Rząd zmieni MdM. Ułatwienia dla rodzin wielodzietnych
Zabudowania towarzyszące obiektowi powinny zawierać zaplecze socjalne, pomieszczenia na sklep, warsztat serwisowy i wypożyczalnię sprzętu, pomieszczenia dla obsługi technicznej i ochrony. W projektach mile widziane są również: restauracja i taras widokowy pełniący funkcję trybuny.Co więcej obiekt ma być wyposażony w system automatycznego pomiaru czasu, należało więc wziąć pod uwagę wymagania systemu oraz możliwość jego integracji z podobnym, zainstalowanym w PGE Arenie. Studenci powinni zaplanować także wydzielenie wolnego od zadrzewień 200-220 m. pasa dla paralotniarzy. To tylko niektóre spośród wytycznych, bowiem konkursowicze musieli spełnić jeszcze szereg innych, równie istotnych wymagań technicznych.Organizatorem konkursu jest z Katedra Architektury Morskiej i Przemysłowej na Wydziale Architektury PG. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto, Polski Związek Sportów Wrotkarskich, Biuro Rozwoju Gdańska, Pomorska Federacja Sportu.
Co, kiedy i gdzie?Ogłoszenie werdyktu sądu konkursowego, 25 czerwca, godz. 10.00, Katedra Architektury Morskiej i Przemysłowej, sala 368 w Gmachu Głównym PG. Jeśli liczba zainteresowanych będzie zbyt duża na możliwości lokalowe katedry spotkanie odbędzie się w sali 355. 
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy