Wiadomości branżowe

Gdzie oszczędzać waluty?

Na kontach i lokatach walutowych Polacy trzymają w przeliczeniu ponad 32 miliardy złotych. Poziom naszych walutowych oszczędności pozostaje od dłuższego czasu na stabilnym poziomie. Wciąż najpopularniejsze są dolary i euro, chociaż od niedawna rośnie znaczenie brytyjskich funtów. Bogacenie się polskiego społeczeństwa widać przede wszystkim po depozytach złotowych. Na koniec sierpnia na lokatach i rachunkach bieżących zgromadziliśmy 198,2 mld złotych. Oznacza to, że od początku roku przybyło blisko 10 mld złotych! Prawdopodobnie jeszcze w tym roku poziom oszczędności gospodarstw domowych w złotych w bankach przekroczy barierę 200 mld PLN. Należy jednak pamiętać, że NBP nie wlicza do tej wielkości środków ulokowanych w SKOK-ach i Funduszach Rynku Pieniężnego. Gdyby uwzględnić również te pieniądze, wzrost byłaby z całą pewnością jeszcze wyższy.Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja na rynku depozytów walutowych. Tutaj od dłuższego czasu obserwujemy odwrót Polaków od tej formy oszczędzania. Jeszcze cztery lata temu przeliczając zgromadzone waluty na złotówki, na naszych rachunkach było ponad 7 mld złotych więcej. Chociaż w
Na kontach i lokatach walutowych Polacy trzymajÄ… w przeliczeniu ponad 32 miliardy zÅ‚otych. Poziom naszych walutowych oszczÄ™dnoÅ›ci pozostaje od dÅ‚uższego czasu na stabilnym poziomie. Wciąż najpopularniejsze sÄ… dolary i euro, chociaż od niedawna roÅ›nie znaczenie brytyjskich funtów. Bogacenie siÄ™ polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa widać przede wszystkim po depozytach zÅ‚otowych. Na koniec sierpnia na lokatach i rachunkach bieżących zgromadziliÅ›my 198,2 mld zÅ‚otych. Oznacza to, że od poczÄ…tku roku przybyÅ‚o blisko 10 mld zÅ‚otych! Prawdopodobnie jeszcze w tym roku poziom oszczÄ™dnoÅ›ci gospodarstw domowych w zÅ‚otych w bankach przekroczy barierÄ™ 200 mld PLN. Należy jednak pamiÄ™tać, że NBP nie wlicza do tej wielkoÅ›ci Å›rodków ulokowanych w SKOK-ach i Funduszach Rynku Pieniężnego. Gdyby uwzglÄ™dnić również te pieniÄ…dze, wzrost byÅ‚aby z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… jeszcze wyższy.ZupeÅ‚nie inaczej wyglÄ…da natomiast sytuacja na rynku depozytów walutowych. Tutaj od dÅ‚uższego czasu obserwujemy odwrót Polaków od tej formy oszczÄ™dzania. Jeszcze cztery lata temu przeliczajÄ…c zgromadzone waluty na zÅ‚otówki, na naszych rachunkach byÅ‚o ponad 7 mld zÅ‚otych wiÄ™cej. Chociaż w tym przypadku na stan naszych oszczÄ™dnoÅ›ci ogromny wpÅ‚yw miaÅ‚ umacniajÄ…cy siÄ™ zÅ‚oty, to nie da siÄ™ ukryć, że po prostu ufamy w siÅ‚Ä™ naszej narodowej waluty. ZwÅ‚aszcza, że za lokaty zÅ‚otowe banki oferujÄ… znacznie wyższe oprocentowanie niż za walutowe. Odsetki z lokat dolarowych czy w euro, które dostaje wiÄ™kszość ich posiadaczy byÅ‚y do tej pory symboliczne. Oznacza to ni mniej ni wiÄ™cej, że na ?twardej? walucie w rzeczywistoÅ›ci można byÅ‚o do tej porty tylko stracić. I chociaż taki trend raczej siÄ™ w najbliższym czasie nie zmieni, nie oznacza to, że powinniÅ›my rezygnować z potencjalnego zarobku. ZwÅ‚aszcza, że coraz wiÄ™cej Polaków pracuje za granicÄ… i przesyÅ‚a zarobione pieniÄ…dze do swoich rodzin w kraju. Powodu, żeby dawać zarabiać dodatkowo bankom, nie majÄ… też osoby, które raz na jakiÅ› czas wybierajÄ… siÄ™ za granicÄ™, a w miÄ™dzyczasie trzymajÄ… pieniÄ…dze na rachunkach walutowych. Warto siÄ™ zatem zainteresować dobrym sposobem ulokowania takich nadwyżek, bo oprocentowanie lokat walutowych oferowanych przez niektóre rodzime banki jest naprawdÄ™ atrakcyjne.WiÄ™kszość banków umożliwia lokowanie depozytów w obcych walutach. WyjÄ…tkiem od tej reguÅ‚y sÄ… banki wirtualne, ale również takie instytucje jak Lukas Bank czy Polbank EFG.  Banki, w których można zaÅ‚ożyć depozyt walutowy najczęściej przyjmujÄ… euro i dolary amerykaÅ„skie. Na rynku jest jednak kilka instytucji, które oferujÄ… także lokaty w innych walutach, nawet w stosunkowo egzotycznych jak na polskie warunki koronach szwedzkich, duÅ„skich czy norweskich.
A to już wiesz?  Doradcy Aspiro zaangażowani w pomoc powodzianom
W dużej części banków wysokość oprocentowania, podobnie jak przy lokatach zÅ‚otowych, zależy od wysokoÅ›ci deponowanej kwoty oraz od okresu na jaki zakÅ‚adany jest depozyt.  Niektóre banki umożliwiajÄ… także wybór pomiÄ™dzy oprocentowaniem staÅ‚ym a zmiennym. Z reguÅ‚y oprocentowanie depozytów walutowych jest niższe niż zÅ‚otowych, aczkolwiek nie jest to zawsze reguÅ‚Ä…. Na przykÅ‚ad deponujÄ…c 2,5 tys. dolarów w Getin Banku na okres jednego roku, klient może liczyć na stawkÄ™ nawet 4,5 proc.Tylko kilka instytucji przyjmuje depozyty w funtach brytyjskich, a oferowane stawki oprocentowania zdecydowanie nie zachwycajÄ…. NajwiÄ™cej można zarobić na ulokowaniu funtów w Banku Millennium. DeponujÄ…c przez internet Å›rodki na rok Lokacie Millenet klient zyskuje odsetki w wysokoÅ›ci 3,25 proc. Bank Zachodni WBK proponuje 3 proc., a 2,6 proc. Citibank na internetowej T-Lokacie. Osoby, które zdecydujÄ… siÄ™ zdeponować funty na krótszy okres, na przykÅ‚ad 3 miesiÄ…ce, najwiÄ™cej dostanÄ… w Banku Millennium (2,75 proc.), BZ WBK (2,5 proc.) i Banku Ochrony Åšrodowiska (2,2 proc.). Lokaty w funtach proponujÄ… jeszcze BGÅ», Pekao i PKO BP, tam jednak oprocentowanie jest niższe. ZakÅ‚adajÄ…c lokatÄ™ na rok w Pekao SA możemy liczyć na oprocentowanie w wysokoÅ›ci 1,45%, w PKO BP 1,75%.

Najlepsze lokaty w funtach dla klientów indywidualnych*

GBP

3 miesiÄ…ce

Bank

1 tys.

Millennium

2,75%

BZ WBK

2,5%

BOÅš

2,2%

Bank

10 tys.

Millennium

2,75%

BZ WBK

2,5%

BOÅš

2,2%

12 miesięcy

Bank

1 tys.

Millennium

3,25%

BZ WBK

3%

CitiBank

2,6%

Bank

10 tys.

Millennium

3,25%

BZ WBK

3%

CitiBank

2,6%

Większy wybór ofert mają klienci, którzy deponują dolary lub euro. Jednak oprocentowanie depozytów w euro również nie jest zbyt wysokie. Najkorzystniejsze stawki oferuje Getin Bank. Deponując kwotę w wysokości 10 tys. euro na rok otrzymamy 3,5 proc. Roczna lokata kwoty 1 tys. euro to 2,5 proc. odsetek. W przypadku depozytów 3-miesięcznych na kwoty 1 tys. i 10 tys. otrzymamy odpowiednio 2 i 2,5 proc w skali roku. Z kolei zakładając lokatę na rok w Pekao SA możemy liczyć na oprocentowanie w wysokości 0,65% na lokacie o stałym oprocentowaniu, a w PKO BP 1,35%.
A to już wiesz?  MikoÅ‚ajkowe Dni Dawcy Szpiku w AUCHAN

Najlepsze lokaty w euro dla klientów indywidualnych*

EUR

3 miesiÄ…ce

Bank

1 tys.

Getin Bank

2%

BGK

1,8%

MultiBank

1,65%

Bank

10 tys

Getin Bank

2,5%

BGK

1,8%

BOÅš

1,7%

12 miesięcy

Bank

1 tys.

Getin Bank

2,5%

BGK

2,15%

MultiBank

2,05%

Bank

10 tys.

Getin Bank

3%

BGK

2,15%

MultiBank

2,05%

W przypadku depozytów w USD składanych na rok w kwocie 1 tys. najbardziej opłaca się pieniądze odłożyć również w Getin Banku oraz w ING Banku Śląskim i BZ WBK. Instytucje te proponują stawkę w wysokości 3,5 proc. W przypadku kwoty 10 tys. ponownie najkorzystniej wypada oferta Getin Banku, który oferuje stawkę 4,5 proc. Dla osób deponujących taką kwotę na 3 miesiące bank oferuje 3,5 proc. Natomiast przy kwotach większych niż 10 tys. dolarów jest skłonny jeszcze podwyższyć oprocentowanie. Jak się okazuje dwa największe banki nie rozpieszczają swoich klientów. Pekao SA daje za roczną lokatę w USD jedynie 0,45%, a PKO BP 1,55%.

Najlepsze lokaty w dolarach dla klientów indywidualnych*

USD

3 miesiÄ…ce

Bank

1 tys.

MultiBank

2,6%

Getin Bank

2,5%

Millennium

2,4%

Bank

10 tys.

Getin Bank

3,5%

MultiBank

2,6%

Citibank

2,5%

12 miesięcy

Bank

1 tys.

Getin Bank

3,5%

ING BSK

3,5%

BZ WBK

3,5%

MultiBank

3,2%

BGÅ»

3%

Bank

10 tys.

Getin Bank

4,5%

ING BSK

3,5%

BZ WBK

3,5%

MultiBank

3,2%

Nordea Bank oferuje oprócz depozytów w euro i dolarach także możliwość lokowania w koronach szwedzkich, duÅ„skich i norweskich. Depozyty takie można zaÅ‚ożyć maksymalnie na okres 1 roku w przypadku lokat o oprocentowaniu zmiennym i na 6 miesiÄ™cy przy lokatach o oprocentowaniu staÅ‚ym. Oprocentowanie lokat w SEK to maksymalnie 1,05 proc., DKK - 1,55 proc., a NOK ? 1,45 proc. AlternatywÄ… dla tradycyjnych lokat mogÄ… być walutowe rachunki oszczÄ™dnoÅ›ciowe. ZaletÄ… takich produktów jest możliwość wypÅ‚acania pieniÄ™dzy bez utraty odsetek. Ma je jednak w ofercie tylko trzy banki. Bank Nordea oferuje rachunek Nordea Progress, Kredyt Bank - Konto OszczÄ™dnoÅ›ciowe, a ING Bank ÅšlÄ…ski ? Otwarte Konto OszczÄ™dnoÅ›ciowe. Na wysokie oprocentowanie depozytów w USD mogÄ… liczyć klienci, którzy zdeponujÄ… powyżej 50 tys. na rachunku Nordea Progress. Taka kwota objÄ™ta jest stawkÄ… 4,6 proc. Kredyt Bank oferuje prowadzenie rachunku oszczÄ™dnoÅ›ciowego także w funtach. Konto OszczÄ™dnoÅ›ciowe w funtach brytyjskich jest jedynym takim rachunkiem na rynku. Przy kwocie powyżej 10 tys. można zyskać nawet 3 proc. Wszystkie konta prowadzone sÄ… bezpÅ‚atnie.
A to już wiesz?  Jak Å‚atwo zaprojektować ognioodporny dom

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych - oprocentowanie zmienne*

Bank

Nazwa konta

Waluta

Nordea

Nordea Progress

EUR

USD

GBP

 

0 do 4 999,99

1,50%

2,00%

-

 

od 5 000,00 do 49 999,99

2,00%

4,00%

-

 

50 000,00 i powyżej

2,30%

4,60%

-

Kredyt Bank

Konto Oszczędnościowe

EUR

USD

GBP

 

do 99,99

0%

0%

0%

 

od 100,00 do 999,99

1,40%

2,00%

2,00%

 

od 1.000,00 do 9.999,99

1,50%

2,50%

2,50%

 

od 10.000,00

1,80%

3,00%

3,00%

ING

OKO

EUR

USD

GBP

 

Niezależnie od kwoty

2,00%

1,50%

-

* Pogrubioną czcionką lokaty o oprocentowaniu zmiennym, W przypadku Banku Millennium i Citibanku lokaty zakładane przez internet. Stan na 11 października 2006 roku.

Komentarz Michała Macierzyńskiego, analityka Bankier.plTylko w ubiegłym roku oficjalne transfery pieniężne osób prywatnych do Polski wyniosły blisko 10 miliardów złotych. W tym roku kwota ta będzie prawdopodobnie wyższa o 20-30%. Do tego należy doliczyć co najmniej taką samą kwotę, która napływa do naszego kraju w sposób nieujęty w statystykach - w portfelach, na kartach płatniczych, etc. Mimo tak dużych transferów, na kontach walutowych pieniędzy praktycznie nie przybywa. Oznacza to, że chociaż zarabiamy w euro, dolarach czy funtach, to oszczędzać i wydawać wolimy w złotówkach. Wiele z tych zarobionych pieniędzy jest też inwestowana - wielu naszych rodaków kupuje mieszkania w Polsce, a spłaca je z pieniędzy zarobionych w Irlandii czy Wielkiej Brytanii.Mimo wszystko nie wolno zapominać, że wciąż na naszych rachunkach znajduje się ponad 30 miliardów złotych w obcych walutach. Nie ma najmniejszego powodu, żeby te pieniądze leżały na nieoprocentowanych rachunkach. Klienci niestety wciąż dość ostrożnie podchodzą do ofert mniejszych banków. Wykorzystują to rynkowi potentaci, którzy oferują kilkakrotnie niższe oprocentowanie, często nawet każąc sobie płacić za prowadzenie rachunku walutowego. W takim wypadku bezpieczeństwo ?twardej waluty? zamienia się dla ich posiadaczy w dość łatwą do obliczenia stratę. Warto zatem rozejrzeć się po ofercie różnych instytucji finansowych. Alternatywą do lokat walutowych mogą być na przykład zagraniczne fundusze inwestycyjne. Niektóre z nich pozwalają osiągnąć całkiem pokaźne zyski, a dostęp do nich w Polsce jest coraz łatwiejszy.
Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy