Technologia

Bawiąc, uczy! Niezwykła podróż na ?Planetę Energii?

Bawiąc, uczy! Niezwykła podróż na ?Planetę Energii?
Świetlówka czy lampa LED – która z nich jest bardziej przyjazna środowisku? Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii w naszych domach? Jak wykorzystać fale morskie do produkcji energii? Czy życie bez elektryczności jest w ogóle możliwe? Na takie i wiele innych pytań odpowiedzi poznają uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy wraz ze swoimi nauczycielami wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Planeta Energii”, organizowanym przez Grupę ENERGA.„Czy jest wiosna, czy jest lato, wyłącz światło, wyłącz prąd. Dbaj o Ziemię – to Twój DOM!”, „Gdy energię oszczędzamy, światu życie przedłużamy”, „Gdy energię szanujesz – nic nie tracisz, lecz zyskujesz”. Tak o energii elektrycznej uczyły się dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak korzystać z energii elektrycznej odpowiedzialnie i z poszanowaniem środowiska, a po lekcjach przekazywali tę wiedzę rodzicom, nierzadko namawiając do zmiany dotychczasowych złych przyzwyczajeń.Jak szkoły włączą się w projekt w tym

Świetlówka czy lampa LED – która z nich jest bardziej przyjazna środowisku? Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii w naszych domach? Jak wykorzystać fale morskie do produkcji energii? Czy życie bez elektryczności jest w ogóle możliwe? Na takie i wiele innych pytań odpowiedzi poznają uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy wraz ze swoimi nauczycielami wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Planeta Energii”, organizowanym przez Grupę ENERGA.

Czy jest wiosna, czy jest lato, wyłącz światło, wyłącz prąd. Dbaj o Ziemię – to Twój DOM!”Gdy energię oszczędzamy, światu życie przedłużamy”, „Gdy energię szanujesz – nic nie tracisz, lecz zyskujesz”. Tak o energii elektrycznej uczyły się dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak korzystać z energii elektrycznej odpowiedzialnie i z poszanowaniem środowiska, a po lekcjach przekazywali tę wiedzę rodzicom, nierzadko namawiając do zmiany dotychczasowych złych przyzwyczajeń.

Jak szkoły włączą się w projekt w tym roku?

„Planeta Energii” łączy zabawę z nauką. Przygotowane na zlecenie Grupy ENERGA materiały dydaktyczne są inspiracją dla nauczycieli do podjęcia tematu energii elektrycznej w trakcie edukacji najmłodszych. Dzięki nowoczesnej formie scenariuszy lekcji i pomysłom na zabawy edukacyjne, dzieci z przyjemnością uczą się czym jest prąd, jaki ma wpływ na nasze życie, jak odpowiednio używać sprzęty elektryczne.

„Planeta Energii” w liczbach

Pierwsza edycja akcji i konkursu „Planeta Energii” została bardzo dobrze przyjęta przez uczniów i nauczycieli – wzięło w niej udział niemal 30 tysięcy dzieci. Do szkół w całej Polsce dotarło ponad 6 tysięcy specjalnie przygotowanych materiałów dydaktycznych. Kosmiczne miasteczka „Planety Energii”, czyli nagrody główne w konkursie, wylądowały w 10 zwycięskich miastach. Dzięki uczniom ze szkoły podstawowej w Jaworze, miasteczko odwiedziło także województwo dolnośląskie. W trakcie dwudniowego wydarzenia dzieci poznawały niezwykły świat energii elektrycznej, uczestnicząc w eksperymentach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Miasteczka „Planety Energii” odwiedziło łącznie ponad 25 tys. mieszkańców zwycięskich miast, w tym blisko 15 tys. uczniów szkół podstawowych.

A to już wiesz?  Kredyt ratalny plus w mBanku

Atrakcyjne nagrody, wymierne efekty edukacyjne

Z końcem listopada wystartowała nowa edycja „Planety Energii”. Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, który zgłosi swój udział w konkursie m.in. poprzez serwis www.PlanetaEnergii.pl, przeprowadzi min. trzy lekcje w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Konkurs trwa do 2 marca 2012 r., przy czym do 16 marca nauczyciele muszą złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań. Zwycięzców poznamy na początku kwietnia 2012 r. Na 10 zwycięskich klas i ich miasta czeka 2-dniowa wizyta „Planety Energii" – interaktywnego miasteczka edukacyjno-rozrywkowego. Na uczniów zwycięskich i wyróżnionych klas oraz na najmłodszych odwiedzających miasteczko „Planety Energii” czekają także zestawy atrakcyjnych upominków edukacyjnych. Zaangażowanie nauczycieli, obok tradycyjnych dyplomów i certyfikatów potwierdzających udział w akcji, premiowane będzie zestawami użytecznych pomocy naukowych, które trafią do autorów najciekawiej zrealizowanych w ramach programu zajęć. 

Szczegółowe informacje na temat akcji znajdują się na stronie www.PlanetaEnergii.pl. Aktualności można śledzić także na profilu „Planety Energii” na Facebooku: http://www.facebook.com/planetaenergiipl.

Honorowy patronat nad „Planetą Energii” objął Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, zaś patronami medialnymi akcji są Gazeta Edukacja, GaGa, magazyn Cartoon Network, sieciaki.pl, ekologia.pl, miastodzieci.pl, zielonalekcja.pl oraz ekorodzice.pl.

*** 

Grupa ENERGA (www.energa.pl) dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Dzięki 46 własnym elektrowniom wodnym, ponad 150 wiatrakom i współpracy z lokalnymi producentami energii, ENERGA jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zielona energia to już blisko 15 proc. prądu dostarczanego klientom firmy, a łączna moc źródeł OZE przyłączonych do sieci ENERGI to 940 MW.

A to już wiesz?  Ruszają aukcje charytatywne XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Świadczenie usług dla milionów odbiorców nakłada na Grupę ENERGA szczególną odpowiedzialność – zarówno za ludzi, jak i otoczenie. ENERGA od wielu lat angażuje się
w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, którego elementem jest projekt ENERGA Edukacja, promujący wśród dzieci i młodzieży bezpieczne i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Szeroki program ENERGA dla Ciebie obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne.

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy