Wiadomości branżowe

Banki nadal walczą o depozyty

Banki nie ustają w walce o oszczędności klientów. Mimo że od szczytowego okresu wojny depozytowej minęło już blisko pół roku, to nadal można korzystnie ulokować swoje oszczędności. Banki kuszą loteriami, wprowadzają nowe lokaty i podnoszą oprocentowanie.Półmetek 2009 roku w ofercie depozytowej przyniósł pewną stabilizację. Tak jak można było się spodziewać, oprocentowanie lokat w wielu bankach spadło do poziomu 4-5 proc. Najlepsze lokaty przynoszą jeszcze zysk ponad sześcioprocentowy, jednak grono banków oferujących takie stawki topnieje z tygodnia na tydzień. Dla osób preferujących bezpieczne oszczędzanie rozpoczął się czas polowania na okazje.W maju Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Dzięki tej decyzji spadki oprocentowania jakie obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, nieco wyhamowały. Kilka banków zdecydowało się nawet na zmianę stawek oprocentowania lokat na korzyść klientów. Korekty nie są duże, ale po cyklu obniżek stóp procentowych banku centralnego stają się niewątpliwie pozytywnym akcentem na tle całego rynku.Mimo że czerwiec ze względu na
Banki nie ustają w walce o oszczędności klientów. Mimo że od szczytowego okresu wojny depozytowej minęło już blisko pół roku, to nadal można korzystnie ulokować swoje oszczędności. Banki kuszą loteriami, wprowadzają nowe lokaty i podnoszą oprocentowanie.

Półmetek 2009 roku w ofercie depozytowej przyniósł pewną stabilizację. Tak jak można było się spodziewać, oprocentowanie lokat w wielu bankach spadło do poziomu 4-5 proc. Najlepsze lokaty przynoszą jeszcze zysk ponad sześcioprocentowy, jednak grono banków oferujących takie stawki topnieje z tygodnia na tydzień. Dla osób preferujących bezpieczne oszczędzanie rozpoczął się czas polowania na okazje.

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Dzięki tej decyzji spadki oprocentowania jakie obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, nieco wyhamowały. Kilka banków zdecydowało się nawet na zmianę stawek oprocentowania lokat na korzyść klientów. Korekty nie są duże, ale po cyklu obniżek stóp procentowych banku centralnego stają się niewątpliwie pozytywnym akcentem na tle całego rynku.

Mimo że czerwiec ze względu na nadchodzący sezon urlopowy nie jest miesiącem sprzyjającym oszczędzaniu, to w bankach nastąpił prawdziwy wysyp promocji lokat. W czerwcu wygasają bowiem lokaty półroczne zakładane w szczytowym okresie wojny depozytowej. Dla wielu osób odnowienie lokaty w tym samym banku nie będzie zbyt korzystnym rozwiązaniem. Część instytucji, które w grudniu oferowały wysokie stawki, dziś proponuje już tylko przeciętne oprocentowanie.

Do niedawna banki konkurowały na rynku oprocentowaniem lokat trzymiesięcznych. Dziś najlepsze lokaty zakładane na okres 90 dni przynoszą 6,5 proc. zysku. Taką stawkę proponuje GETIN Bank osobom, które otworzą konto internetowe. Powyżej 6 proc. na standardowych lokatach terminowych oferują jeszcze AIG Bank, Meritum Bank (6,3 proc.), Dominet Bank, Fortis Bank (6,25 proc.), Allianz Bank (6,20 proc.) i VW Bank direct (6,05 proc.).  Jednocześnie pojawia się coraz więcej wysokooprocentowanych lokat na nietypowe okresy, np. 4, 7 czy 9 miesięcy.

Rośnie oprocentowanie

Z początkiem czerwca Meritum Bank rozszerzył ofertę lokat o czteromiesięczny depozyt o oprocentowaniu na poziomie 6,60 proc. Minimalna kwota lokaty wynosi 10 tys. Bank umożliwia zakładanie lokat bezpośrednio przez internet także klientom z innych instytucji. Aby założyć lokatę internetową wystarczy wypełnić wniosek i przelać pieniądze na wskazany przez bank rachunek. Potwierdzeniem zdeponowania oszczędności jest potwierdzenie wysyłane na adres e-mail klienta.

AIG Bank proponuje klientom lokatę 9-miesięczną, na której zarobić można 6,7 proc. Oprocentowanie jest stałe, a aby założyć depozyt wystarczy 1 tys. zł. Stawka obowiązuje niezależnie od zdeponowanego wkładu. Zakładając lokatę na 6 miesięcy klient otrzymuje nieco niższą stawkę - 6,5 proc.

Polbank EFG kusi klientów 7-miesięczną Lokatą Lokomotywa. Jej oprocentowanie wynosi 7,25 proc. w pierwszym miesiącu, w pięciu kolejnych 6 proc., a w ostatnim 7 proc. Średnie oprocentowanie depozytu wynosi zatem 6,36 proc. Minimalna kwota lokaty dla nowych klientów to 20 tys. zł. Klient może zerwać lokatę już po drugim miesiącu nie tracąc odsetek, ale w takim przypadku bank nie wypłaca odsetek ze pierwszy miesiąc.

Promocję lokat prowadzi także Invest-Bank. Bank proponuje 6,06 proc. na lokacie półrocznej i 5,20 proc. na lokacie rocznej. Minimalna kwota dla lokaty 6M to 1 tys. zł, a w przypadku lokaty rocznej 10 tys. Oferta jest ważna do końca czerwca.

Oprocentowanie lokat podwyższyły w ostatnich dniach oba detaliczne banki z grupy BRE – MultiBank i mBank. Oprocentowanie lokaty półrocznej w MultiBanku dla kwot do 1 tys. zł wzrosło do 5,20 proc. i 5,40 proc.  dla członków Klubu Aquarius. Bank wprowadził ponadto dodatkowe progi kwotowe - po osiągnięciu poziomu 20 tys. zł oprocentowanie środków wzrasta odpowiednio do 5,50 proc. i 5,70 proc. Od kwoty 100 tys. zł oprocentowanie dla członków klubu wynosi 6 proc. O 0,1 proc. wzrosło także oprocentowanie lokaty rocznej i wynosi obecnie 5,60 proc. i 5,80 proc. dla członków klubu.

mBank podwyższył oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej do 4,25 proc. półrocznej do 5,65 proc. i rocznej do 5,80 proc. Wzrosło także oprocentowanie rachunków oszczędnościowych eMAX plus i mBIZNES plus do odpowiednio 4,40 proc. i 5 proc.

W czerwcu Raiffeisen Bank Polska wprowadził do oferty lokatę WIBORną. Jej oprocentowanie jest zmienne i uzależnione jest od 1-miesięcznej stawki WIBOR, pokazującej oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym. Stawka WIBOR powiększana jest o 1 punkt procentowy, co daje ostateczną wysokość oprocentowania lokaty. W czerwcu oprocentowanie takiego depozytu sięga 4,91%.

Kuszenie klienta

Bank Zachodni WBK nadal kusi klientów lokatą z loterią. W czerwcu wzrosła jednak kwota do wygrania i obecnie wynosi 2 miliony złotych. Jest to najwyższa kwota możliwa do wygrania w historii bankowości w Polsce. W loterii biorą udział osoby, które założą lokatę do 19 czerwca. Oprocentowanie lokaty do kwoty 50 tys. wynosi 4,50 proc. Deponując 100 tys. można zarobić 5,50 proc.

Drugą edycję konkursu „Marzenia na wagę złota” rozpoczął Bank BGŻ. Osoby, które założą 3 miesięczną lokatę do końca czerwca i opiszą krótko swoje marzenie mają szansę wygrać sztabkę złota. Oprocentowanie lokaty wynosi 5,25 proc. Oferta kierowana jest do osób, które posiadają konto w Banku BGŻ. Minimalna kwota lokaty to 1 tys. zł, ale bank wymaga, aby co najmniej 50 proc. w całkowitej kwocie lokaty stanowiły nowe środki.

Noble Bank w sieci Open Finance zaproponował 4-miesięczną „Lokatę Wspólną”, której oprocentowanie rośnie wraz z liczbą klientów zakładających lokatę. Początkowa stawka to 6,5 proc., a w miarę rosnącej liczby klientów może wzrosnąć do 7 proc. W pierwszym tygodniu trwania oferty z „Lokaty wspólnej” skorzystało ponad 500 klientów. Na koniec ubiegłego tygodnia oprocentowanie wynosiło 6,65 proc.

Open Finance oferuję także lokaty w pakiecie „Pół na pół”. Są to dwie lokaty – dwumiesięczna o oprocentowaniu 8 proc. i 12 miesięczna o oprocentowaniu 6,5 proc. Minimalna kwota lokaty to 1 tys zł, a kwota kapitału rozkładana jest w stosunku 50/50.

Lokaty łączone ma także w ofercie DnB Nord. Bank proponuje swoim klientom 7 proc. na lokacie trzymiesięcznej i 5,5 proc. na lokacie rocznej. Minimalna kwota lokaty wynosi łącznie 15 tys. zł, a dla poszczególnych lokat minimum to 7,5 tys. zł. Kwota lokaty 3-miesięcznej nie może jednak przekroczyć kwoty lokaty 12-miesięcznej.

Citi Handlowy proponuje aż 10 proc. na lokacie trzymiesięcznej każdemu klientowi, który podpisze umowę ubezpieczenia jednego produktów ubezpieczeniowych z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi oferowanymi przez bank. Promocja obejmuje także lokaty półroczne i roczne, a ich oprocentowanie wynosi odpowiednio 8 i 7 proc.

Oceniając atrakcyjność lokaty warto pamiętać, że stawki podawane przez banki w tabelach to stawki brutto. Rzeczywisty zysk z lokaty pomniejszany jest o 19 proc. podatek Belki. Co więcej, warto także wziąć pod uwagę wpływ inflacji na zdeponowane oszczędności. Przy inflacji na poziomie 3,6 proc. lokata oprocentowana na takim samym poziomie zaczyna przynosić realną stratę. Dlatego deponując oszczędności warto szukać najlepszych ofert. Chociażby dlatego, by siła nabywcza naszych pieniędzy leżących w banku nie topniała z upływem czasu.

Wojciech Boczoń
Bankier.pl
Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Stosunek Polaków do wprowadzenia euro ? grudzień 2014

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy