Technologia

Bałtycki Festiwal Nauki na PG

Złożyć tysiąc żurawi dla Japonii, zajrzeć do mózgu, zbudować ogniwo słoneczne wykorzystując sok z czarnych jagód – takie rzeczy możliwe są tylko na Bałtyckim Festiwalu Nauki. Gorąco zapraszamy na PG w dniach 25–29 maja. W tym roku politechnicy przygotowali dla Państwa aż 183 naukowe spotkania w formie interesujących laboratoriów, warsztatów, mini-wykładów, wystaw i konkursów.Festiwal dedykowany jest wszystkim ciekawym świata – zarówno dorosłym, jak i dzieciom w każdym wieku. Co ciekawe, light motivem 9. BFN na naszej uczelni będzie technika 3D.– Będziemy trójwymiarowo oglądać świat. Każdy, kto odwiedzi Bałtycki Festiwal Nauki na politechnice otrzyma okulary anaglifowe i informator z planem sytuacyjnym uczelni. Zwiedzającym, którzy zobaczą ulotkę w potrójnym wymiarze łatwiej będzie trafić w konkretne miejsce na PG – mówi dr hab. inż. Ryszard Barczyński, koordynator uczelniany Bałtyckiego Festiwalu Nauki. – Przygotowaliśmy też wystawę fotografii, wykonanych w 3D, a prezentujących naszą uczelnię. Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki odbędzie się też kilka prezentacji
Złożyć tysiąc żurawi dla Japonii, zajrzeć do mózgu, zbudować ogniwo słoneczne wykorzystując sok z czarnych jagód – takie rzeczy możliwe są tylko na Bałtyckim Festiwalu Nauki. Gorąco zapraszamy na PG w dniach 25–29 maja. W tym roku politechnicy przygotowali dla Państwa aż 183 naukowe spotkania w formie interesujących laboratoriów, warsztatów, mini-wykładów, wystaw i konkursów.
Festiwal dedykowany jest wszystkim ciekawym świata – zarówno dorosłym, jak i dzieciom w każdym wieku. Co ciekawe, light motivem 9. BFN na naszej uczelni będzie technika 3D.– Będziemy trójwymiarowo oglądać świat. Każdy, kto odwiedzi Bałtycki Festiwal Nauki na politechnice otrzyma okulary anaglifowe i informator z planem sytuacyjnym uczelni. Zwiedzającym, którzy zobaczą ulotkę w potrójnym wymiarze łatwiej będzie trafić w konkretne miejsce na PG – mówi dr hab. inż. Ryszard Barczyński, koordynator uczelniany Bałtyckiego Festiwalu Nauki. – Przygotowaliśmy też wystawę fotografii, wykonanych w 3D, a prezentujących naszą uczelnię. Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki odbędzie się też kilka prezentacji dedykowanych trójwymiarowi.– Ponadto, festiwal fotografowany będzie w technice 3D, a potem na stronie festiwalu powstanie galeria. Warto więc zachować okulary – dodaje dr Barczyński.Propozycje BFN są niebanalne. Organizatorzy podkreślają, że wielki naukowy piknik to niepowtarzalna szansa, by samemu dotknąć, powąchać, sprawdzić...
– Polecam przede wszystkim eksperymentatorium, w które zamieni się Dziedziniec Południowy. Dzieci będą mogły tam samodzielnie wykonać wiele ciekawych, a czasem dość widowiskowych doświadczeń. Interesujące dla wielu mogą okazać się wykłady i prezentacje dotyczące chemii żywienia, które proponuje Wydział Chemiczny – mówi koordynator.– Gorąco zapraszam też na nietypowy koncert jazzowy do Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim. Impreza pt. „Fizyka muzyki jazzowej” to koncert zespołu Homemade Quintet z Gdańskiej Akademii Muzycznej połączony z wykładem i eksperymentami – opowiada dr Barczyński, który jest inicjatorem tego koncertu. – Pokażemy słuchaczom, czym jest dźwięk z punktu widzenia fizyki.
Poprzednimi laty politechnicy zajmowali się fizyką innych gatunków muzyki, np. rocka. Dr Barczyński pytany, czym różni się fizyka muzyki jazzowej od fizyki muzyki rockowej odpowiada żartem: „z punktu widzenia fizyków – niczym, zaś z punktu widzenia muzyków – wszystkim”. Zainteresowanych zapraszamy 26 maja o godz. 18.00 do Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim.
A to już wiesz?  Twórcy programu „Doceń polskie” nie zwalniają tempa
Co roku ogromnym zainteresowaniem cieszą się walki robotów. 28 maja od godz. 10.00 na Trójmiejski Turniej Robotów Robo3DVision zaprasza Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (hol nowego gmachu). Z kolei na Dziedzińcu Północnym 29 maja w godz. 9.00–15.00 zmagać się będą roboty dwóch kategorii: line follower – poruszające się po wyznaczonej linii oraz minisumo – starające się wypchnąć przeciwnika z ringu. Organizatorem Roboxy 2010 jest Wydział Elektrotechniki i Automatyki.Pracownicy Wydziału Chemicznego przygotowali w tym roku najwięcej imprez (52). Proponują m.in. specjalne spotkania dedykowane wielkiej, polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie: Maria – wielka dama nauki, 28 maja o godz. 14.15–15.00, Urodziłam się w Warszawie..., 29 maja, godz. 13.00–14.30, a tuż po tym spotkaniu na Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie. Odbędą się one w wyremontowanym niedawno Audytorium Chemicznym.Szczegółowy rozkład imprez wraz z opisem (tematyka, grupa docelowa oraz liczba miejsc) dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwal.pg.gda.plUwaga! Podczas festiwalu funkcjonować będzie specjalna informacja: granatowo-żółty namiot tuż za bramą główną Politechniki Gdańskiej. Tam otrzymają Państwo informatory z wykazem imprez i okulary 3D.
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy