Wiadomości branżowe

Akademia ETI dla młodzieży

Akademia ETI dla młodzieży
Młodzież z dwóch gdańskich liceów rozpocznie naukę na Politechnice Gdańskiej. Gospodarzem Akademii Informatyki jest Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Spotkanie inauguracyjne już w czwartek o godz. 13.15 w Auli 1 nowego budynku ETI.– Na pomysł lekcji informatycznych na politechnice wpadła Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego – opowiada dr hab. inż. Krzysztof Goczyła, dziekan Wydziału ETI. – Ucieszyłem się z tej inicjatywy i postanowiłem zaprosić młodych na naszą uczelnię. Obecni licealiści są przecież potencjalnie naszymi przyszłymi studentami. Traktuję więc tę akcję jako inwestycję.Do pracy z młodymi dziekan zarezerwował dwa laboratoria w nowoczesnym budynku ETI. Postanowił także, że w tym roku honoraria dla wykładowców akademii pokryje z kasy wydziału. Zajęcia mają się odbywać równolegle w dwóch piętnastoosobowych grupach. Lekcje informatyki dla uczniów z utworzonej właśnie klasy politechnicznej w IX LO zaplanowano raz w tygodniu, przez cały rok szkolny, w ramach obowiązkowych godzin nauki.– Współpraca z politechniką ma potrwać przynajmniej trzy lata, planujemy

Młodzież z dwóch gdańskich liceów rozpocznie naukę na Politechnice Gdańskiej. Gospodarzem Akademii Informatyki jest Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Spotkanie inauguracyjne już w czwartek o godz. 13.15 w Auli 1 nowego budynku ETI.

– Na pomysł lekcji informatycznych na politechnice wpadła Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego – opowiada dr hab. inż. Krzysztof Goczyła, dziekan Wydziału ETI. – Ucieszyłem się z tej inicjatywy i postanowiłem zaprosić młodych na naszą uczelnię. Obecni licealiści są przecież potencjalnie naszymi przyszłymi studentami. Traktuję więc tę akcję jako inwestycję.

Do pracy z młodymi dziekan zarezerwował dwa laboratoria w nowoczesnym budynku ETI. Postanowił także, że w tym roku honoraria dla wykładowców akademii pokryje z kasy wydziału. Zajęcia mają się odbywać równolegle w dwóch piętnastoosobowych grupach. Lekcje informatyki dla uczniów z utworzonej właśnie klasy politechnicznej w IX LO zaplanowano raz w tygodniu, przez cały rok szkolny, w ramach obowiązkowych godzin nauki.

– Współpraca z politechniką ma potrwać przynajmniej trzy lata, planujemy jednak po pierwszym roku wybrać uczniów najbardziej zainteresowanych programowaniem i oczywiście najzdolniejszych, którzy do końca nauki w liceum będą uczestniczyć w zajęciach na uczelni – tłumaczy dyrektor IX LO.

A za tym, że w Dziewiątce zdolnych uczniów nie brakuje, niech świadczy chociażby fakt, że do klasy politechnicznej uczęszcza młody człowiek, którego zdjęcia z Billem Gatesem obiegły przed kilku laty wszystkie agencje prasowe w Polsce. – Jako jedenastolatek wziąłem udział w Mistrzostwach Programistów.NET, organizowanych przez Microsoft i byłem najmłodszym uczestnikiem konkursu – mówi Dominik Marszk. – Nagrodą było właśnie spotkanie z współzałożycielem Microsoft i certyfikat Adept.NET.

Trzeba wiedzieć, że do rywalizacji w konkursie zgłosiło się wtedy cztery tysiące uczestników z całej Polski, przy czym wielu z nich zajmuje się programowaniem zawodowo. Dominik przyznaje, że przy komputerze spędza codziennie 3,5-4 godziny. Przygodę z informatyką rozpoczął jako siedmiolatek. Marzenia o przyszłości wiąże właśnie z tą dziedziną nauki. Chciałby pracować w firmie z branży IT. – Fajnie jest robić coś, co może się ludziom przydać, z czego mogą korzystać – dodaje piętnastolatek.

A to już wiesz?  Jak rekrutować to tylko w Trójmieście. Stu wysoko wyspecjalizowanych specjalistów ICT w 4 miesiące.

W politechnicznej Akademii ETI gościć będą również wychowankowie I LO w Gdańsku.

– Nasi młodzi robotycy chcą wiedzieć coraz więcej – śmieje się Andrzej Nowakowski, dyrektor I LO. – A już mają się czym pochwalić – sami bowiem budują roboty, które wygrywają najróżniejsze konkursy. Część z nich przywiozą na czwartkowe spotkanie na politechnice. – Pokażemy manipulator sterowany na odległość, który ma kształt ręki od łokcia po palce – opowiada z zapałem Artur Wójcik, uczeń klasy III B, szef koła młodych robotyków, które powołał do życia półtora roku temu. – Naśladuje ruchy ludzkiej ręki, analizując obraz z kamery. Zaprezentujemy też roboty sumo własnej konstrukcji. A wszystko zaczęło się od jednego robota, który był w szkole nie wiadomo skąd. Dziś mamy ich dziesięć, bo na każdy konkurs konstruujemy nowego.

Artur twierdzi, że zarówno on jak i jego dziewięciu kolegów z koła, są zdecydowani na studiowanie na Politechnice Gdańskiej, dlatego już dziś zależy im na zajęciach fakultatywnych na gdańskiej uczelni.

– Ta nasza zabawa w budowanie i programowanie robotów jest tak naprawdę realizowaniem marzeń z dzieciństwa – mówi Artur. – Teraz potrzebujemy czegoś w rodzaju studiów eksternistycznych z robotyki.

Zajęcia dla uczniów I LO mają się odbywać co miesiąc w weekendy i przygotowywać licealistów do olimpiad informatycznych. Opiekę nad nimi dziekan Goczyła powierzył prof. Markowi Kubale, kierownikowi Katedry Algorytmów i Modelowania Systemów. Licealiści z Jedynki mają również współpracować ze studenckimi kołami naukowymi – z Wydziału ETI „Skalp” i „SafeIDEA” oraz Wydziału EiA „NKSA”.

Organizacją cotygodniowych zajęć dla uczniów Dziewiątki zajął się dr inż. Jacek Lebiedź, adiunkt w Katedrze Inżynierii Wiedzy. – Zanim zaczniemy ich uczyć programowania, sprawdzimy jak radzą sobie z technologiami informacyjnymi – tłumaczy dr inż. Jacek Lebiedź. – Pierwsze sześć zajęć poświęcimy na ćwiczenia w Wordzie, Excelu, przygotowanie prezentacji w Power Poincie, graficzne zabawy z Gimpem, pokażemy im możliwości Google.ma*ps, a na koniec każdy z uczniów stworzy własną stronę internetową w języku html. Jeśli okaże się, że się nudzą, będziemy modyfikowali program – zapewnia.

A to już wiesz?  Stosunek Polaków do wprowadzenia euro ? styczeń 2015

Absolwenci IX LO od wielu lat zasilają szeregi studentów Politechniki Gdańskiej. Wielu trafia właśnie na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Gdzie i kiedy?

6 listopada, czwartek, godz. 13.15, Aula 1 (na parterze po lewej stronie) w nowym budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki


Więcej informacji udzielą

dr hab. inż. Krzysztof Goczyła, tel. 058/347 13 18, 058/347 22 71, e-mail: [email protected]
dr inż. Jacek Lebiedź, tel. 058/347 20 96,e-mail: [email protected]
Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX LO w Gdańsku, tel. 058/341 86 13
Andrzej Nowakowski, dyrektor I LO w Gdańsku, tel. 058/301 67 34

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy